هک رشد یا خلق رشد چیست؟

Growth-Hacking-چیست

هک رشد یا خلق رشد فرایندی است که با به کارگیری آن می‌توان کسب و کار‌ها را صرف نظر از حوزه فعالیت آن‌ها گسترش داد. پیشرفت تکنولوژی در حال حاضر به قدری اوج گرفته است که می‌توان نفوذ آن را در تمام ابعاد زندگی انسان مشاهده کرد. صرف نظر از عواقب این اتفاق می‌توان مشاهده کرد که فرایند کسب درآمد در عصر حاضر نسبت به گذشته بسیار آسان‌تر شده است. در گذشته داشتن موقعیت و سرمایه شروط الزامی برای رسیدن به موفقیت در تجارت بود. در حال حاضر با پیشرفت ارتباطات، خلاقیت بر سرمایه و موقعیت پیشی گرفته است. روش‌های زیادی وجود دارند که با به کارگیری آن‌ها می‌توان کسب و کار‌های کوچک را به سرعت به اوج رساند.

 

هک رشد چیست؟ Growth Hacking

هک رشد به معنی فرایندی است که طی آن روش‌های کارآمد برای گسترش کسب و کار در حوزه‌های مربوط به بازاریابی مورد آزمایش قرار می‌گیرند. این فرآیند مجموعه‌ای از استراتژی‌های مختلف را در خود دارد. استفاده درست از این استراتژی‌ها می‌تواند فرایند گسترش کسب و کار را در زمان کوتاه و با صرف هزینه‌های کم به انجام برساند. داشتن آگاهی نسبت به این استراتژی‌ها بسیار مهم است. به کارگیری غلط این روش­ها، نه تنها نتایج مثبتی برای برند­ها ندارد؛ بلکه می‌تواند کاملاً معکوس عمل کند. هر برندی با توجه به حوزه فعالیت خود باید فرایند هک رشد را به کار بگیرد. برای انتخاب بهترین روش­ها باید از متخصصانی کمک گرفت که در این زمینه فعال هستند.

هک رشد چیست

مراحل هک رشد

هک رشد نیز مانند هر فرایند دیگری مراحلی دارد که آگاهی نسبت به آن‌ها بسیار مهم است. چنانچه مراحل هک رشد را به صورت منظم و قانونمند دنبال کنید با سرعت بیشتری به هدفتان خواهید رسید. در ادامه مهم ترین مراحل مربوط به این فرآیند به ترتیب ذکر خواهند شد.

 • مشخص کردن هدف برای هک رشد
 • بررسی کردن موقعیت فعلی
 • استفاده از نقاط قوت به شکل اهرم
 • تعیین اهداف هک رشد و تنظیم برنامه برای رسیدن به آن
 • اجرای برنامه‌های تعیین شده برای هک رشد
مطالعه بیشتر  نیچ مارکتینگ چیست؟

 

هکر رشد به چه کسی گفته می‌شود؟

هک رشد‌ فرآیندی است که به کمک آن می‌توان کسب و کار‌ها را گسترش داد. این فرایند به خودی خود انجام نمی‌شود و نیازمند یک فاعل است. فاعلی که هک رشد را به فعلیت می‌رساند؛ هکر رشد نامیده می­شود. هکر رشد، فردی است که تمام تمرکز خود را بر روی گسترش کسب و کار مورد نظر می‌گذارد. تمام اقدامات و تکنیک‌های هکر رشد باید با هدف رشد برند انجام شوند. این افراد معمولاً متخصصانی هستند که اطلاعات زیادی درباره روش­های مختلف بازاریابی نوین دارند. بعضی از هکر‌های رشد تخصصشان محدود به یک حوزه تجاری است.

با این حال بعضی از آن­ها اطلاعات گسترده‌تری دارند. این افراد با توجه به شرایط برند حوزه فعالیت شان برنامه‌ریزی‌هایی را برای اهداف تعیین شده از سوی مؤسسان انجام می‌دهد. سپس به اقداماتی نظیر کسب اطلاعات در مورد مخاطبان برند مورد نظر می‌پردازد. در آخر با در نظر گرفتن تمامی عوامل، استراتژی‌ها را با بهترین حالت ممکن پیاده می‌کند.

وظیفه هکر رشد

معرفی تکنیک‌های هک رشد

تکنیک عاملی که در هر حوزه می‌تواند مؤثر واقع شود. هک رشد نیز تکنیک‌هایی دارد که با به کارگیری آن‌ها می‌توان نتایج مثبتی را با صرف هزینه‌های کمتر و با گذشت زمان کوتاه مشاهده کرد. در ادامه تعدادی از این تکنیک‌ها معرفی خواهند شد.

 

پیشنهاد های جذاب

هر برندی مخاطبان خاصی را به خود جذب می‌کند. مطمئناً این مخاطبان یکسری علاقه‌مندی‌ها و نیاز‌های خاصی دارند. این مسأله ای است که هک رشد می‌تواند از آن برای گسترش کسب و کار استفاده کند. هکر­های این حوزه، وظیفه دارند نیازمندی‌ها و علاقه‌مندی‌های مخاطبان را شناسایی کنند. سپس در طول زمان‌های مختلف این علاقه‌مندی‌ها را به صورت هدیه به مخاطبان خود ارائه کنند. این روشی است که از گذشته بسیاری از کسب و کار‌های اینترنتی و غیر اینترنتی از آن برای جذب مخاطب به کار می­بردند. به نظر می‌رسد این روش نتایج مثبت زیادی را به دنبال داشته است. ارائه تخفیف‌های ویژه، حراج‌های مناسبتی و…  از رایج ترین نمونه‌های این روش به حساب می­آید.

 

مطالعه بیشتر  CTA یا کال تو اکشن چیست؟

استفاده از شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی امروزه از تاثیر گذارترین عوامل در جنبه‌های مختلف زندگی انسان‌ها هستند. کاربران مختلف از سراسر جهان و با رده‌های سنی متفاوت در این شبکه‌ها فعالیت می‌کنند. با به کارگیری استراتژی‌های هک رشد به راحتی می‌توان تعداد زیادی از مخاطبان را از طریق این شبکه‌ها جذب کرد. از مهمترین مزیت­های این شبکه‌ها می‌توان به رایگان بودن تبلیغات در آن اشاره کرد. منظور از تبلیغات راه‌اندازی یک صفحه در یکی از این شبکه‌ها و جذب مخاطب از طریق آن است.

 

هک رشد کسب و کار چیست؟

کسب و کار‌های مختلف در گذشته از روش‌های بازاریابی سنتی برای افزایش مشتریان استفاده می‌کردند. امروزه می‌توان با استفاده از هک رشد بدون صرف هزینه‌های زیاد یا وقت و انرژی بالا به راحتی عمل بازاریابی را انجام داد. استفاده از استراتژی‌های هک رشد برای گسترش یک کسب و کار را، هک رشد کسب و کار می­نامند. منظور از هک در این گونه نوین بازاریابی، میانبر زدن از میانه راه‌های طولانی بازاریابی اینترنتی است. از آنجایی که کسب و کار‌های نوپا بودجه زیادی برای تبلیغات‌های کلان ندارند هک رشد می‌تواند ناجی بزرگی برای آن‌ها باشد.

 

هک رشد استارتاپ

استارتاپ گونه ای از تجارت است که در آن متخصصان با سرمایه‌های اولیه اندک در جاده‌های منتهی به تجارت‌های بزرگ قدم می‌گذارند. موفقیت کسب و کار استارتاپی به عوامل زیادی بستگی دارد. با این حال هیچ یک از این عوامل نمی‌توانند به اندازه تبلیغات و بازاریابی در گسترش آن نقش داشته باشند. بازاریابی سنتی روشی است که با صرف زمان‌های طولانی و هزینه‌های تقریباً زیاد با تکیه بر احتمال‌ها برای گسترش کسب و کار تلاش می‌کند. در حالی که فرایند هک رشد می‌تواند با صرف هزینه‌های کمتر و زمان کوتاه تر به نتایج تضمین شده برسد. تنها چیزی که باید هنگام استفاده از استراتژی‌های هک رشد به آن توجه کرد استفاده صحیح و تخصصی از آن است. در صورتی که هکر رشد بتواند با هوشمندانه‌ترین تکنیک‌ها، هک رشد را عملی کند؛ استارت آپ با سرعت مورد قبولی، شروع به رشد خواهد کرد.

مطالعه بیشتر  موبایل مارکتینگ چیست ؟ و چرا اهمیت دارد

ویژگی هک رشد

ویژگی های هکر‌ رشد چیست؟

هکر‌های رشد مانند سایر متخصصان فعال در حوزه‌های مختلف باید از یک سری ویژگی‌ها برخوردار باشند. در ادامه تعدادی از این ویژگی‌ها را ذکر خواهیم کرد. با شناسایی این ویژگی­ها می­توانید هکر رشد مناسبی را برای گسترش کسب و کار خود انتخاب کنید. همچنین با ارزیابی این ویژگی‌ها می‌توانید میزان شانس خود را برای تبدیل شدن به یک هکر رشد موفق بسنجید.

 • خلاقیت ویژگی است که برای تبدیل شدن به یک هکر رشد حرف اول را می‌زند.
 • داشتن سرعت عمل و عملگرا بودن برای هکر رشد بسیار مهم است. زیرا استراتژی موردنظر به محض طراحی باید پیاده شود تا سایر رقبا از آن به نفع خود استفاده نکنند
 • هکر رشد حرفه‌ای، دارای تکنیک و روش منحصر به فردی است که استراتژی‌های خود را بر مبنای آن بنا می‌کند.
 • داشتن روحیه جستجوگری از دیگر ویژگی های است که می‌تواند به افزایش روز افزون قابلیت‌های هکر رشد کمک کند.
 • هکر رشد باید آینده نگر باشد تا بتواند با پیش‌بینی حوادث آینده برای آن‌ها نقشه طراحی کند.
 • منطقی بود برای هکر رشد یک ویژگی ضروری است. رویا پردازی‌های کودکانه و غیر عملی می‌تواند ضربه بزرگی به فرایند هک رشد وارد کند.
 • برخورداری از قدرت تجزیه و تحلیل می‌تواند به پیاده‌سازی بی‌نقص استراتژی‌ها کمک کند.
 • داشتن روحیه رقابتی ویژگی است که می تواند ساعت های کار روی تکنیک های جدید را افزایش دهد
 • استقامت نیز عاملی است که به موجب آن می توان در برابر شکست های اولیه دوام آورد

 

سخن پایانی

عوامل زیادی هستند که به کمک آن‌ها می‌توان در تجارت‌های مختلف پیشرفت کرد. هک رشد یکی از مؤثرترین این عوامل به حساب می‌آید. دقت داشته باشید که همه رقیبان از این فرآیند برای پیشی گرفتن استفاده می‌کنند. به همین دلیل داشتن خلاقیت و عمل گرایی برای موفقیت بسیار مهم است. همچنین سعی کنید از میان استراتژی‌های موجود روش‌هایی را انتخاب کنید که با شرایط شما همخوانی بیشتری دارد. در صورتی که اطلاعات مفید دیگری درباره هک رشد دارید دانسته‌های خود را به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده

سایر مقالات دلوان

تبلیغات نیتیو چیست

تبلیغات همسان چیست؟ (native ads)

تبلیغات همسان یا بومی مفهوم ایجاد تبلیغاتی است که با محتوای صفحه به قدری منسجم باشد، در طراحی ادغام شده و با رفتار پلتفرم سازگار