نیچ مارکتینگ چیست؟

نیچ-مارکتینگ-چیست

نیچ به معنای به دست آوردن قسمتی از بازار به وسیله نیازسنجی یک قشر خاص است. این نوع مارکتینگ یک گروه و نیاز خاصی که دارد را مشخص و تنها این نیاز را برطرف می‌کند نیچ مارکتینگ یا همان بازاریابی گوشه‌ای نوعی طرح و برنامه برای بازازیابی هدفمند است که تمرکز خود را بر روی بخشی مشخصی از بازار قرار داده است و به مصرف کنندگان این حوزه، کالا و خدمات ارائه می‌دهد. در واقع هدف از نیچ مارکت، انتخاب یک گوشه بازار برای تبدیل شدن به یک شرکت و برند بزرگ است.

  • تعیین بهترین حوزه تخصصی با استفاده از نیچ
  • درک نیازهای مشتریان در این حوزه

فراهم کردن نیازهای مشتریان مانند:

  • نیازهای شغلی، تحصیلی
  • علایق و سلیقه
  • موقعیت جغرافیایی
  • فرهنگ

بر اساس نیازهای شغلی و تحصیلی، علایق و سلیقه، موقعیت جغرافیایی و فرهنگ مشتریان اهداف و برنامه های خود را انتخاب می‌کنیم.

 

 

نحوه استفاده-از-نیچ-مارکتینگ

چگونه از نیچ مارکتینگ استفاده کنیم؟

این نوع بازاریابی به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد که در یک بازار گسترده‌تر، فضای عالی را برای خود ایجاد کنند. برخی از کسب‌و‌کارها با کشف و برآوردن نیازهای مشتری که به آن‌ها توجه نشده است، موقعیت‌های جدیدی ایجاد می‌کنند. برای استفاده از این نوع بازاریابی موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 

تحقیق کامل

ابتدا با استفاده از تحقیق باید توجه کنید که آیا کسب و کار شما قابلیت استفاده از این بازاریابی را دارد یاخیر زمانی که شرکت شما در زمینه محصولی خاص فعالیت می‌کند که مشتریان خاص خود را دارد، می‌توانید از این روش استفاده کنید.

 

آشنایی با حوزه فعالیت

سازمان ‌هایی که برای مشتریان خاص بازاریابی می‌کنند باید هم ویژگی ‌های جایگاه خود و هم صنعت را به عنوان یک عنصر کلی درک کنند. شرکت در رویداد ها و همچنین تکنیک ‌های پیشرفته مدیریت رسانه‌ های اجتماعی و بازاریابی در این زمینه به شما کمک می‌کند.

 

قابلیت انطباق پذیری

برند هایی که دارای استراتژی بازاریابی خاص هستند باید بهترین روش تبلیغ را متناسب با مشتریان خود پیدا کنند. برخی از مشتریان ممکن است به بازاریابی ایمیلی بهتر پاسخ دهند، در حالی که برخی دیگر بیشتر با ترکیبی از بازاریابی اینستاگرام و ویدیو تعامل دارند. پس باید سلایق وعلایق مشتریان خود را به طور کامل بشناسیم.

 

بررسی ایده

با ااستفاده ازگوگل ترند و شبکه های اجتماعی می‌توانید به بررسی ایده بپردازید.موتور جستجوی گوگل، به سایت‌های تخصصی ارزش بیشتری می‌دهد. یعنی اینکه شانس شما برای سئو شدن روی کیوردهای خاص آن موضوع زمانی که به صورت تخصصی وارد حوزه آن شده باشید، زیاد است.هم چنین شما می‌توانید با کمک وردپرس بدون کدنویسی سایت خود را راه اندازی کنید.

 

افزایش ترافیک برای وب سایت نیچ مارکتینگ

منظور از ترافیک سایت تعداد کاربرانی است که از یک وب‌ سایت و صفحات آن بازدید می‌کنند. این ترافیک ورودی براساس تعداد بازدید اندازه‌گیری می‌شود که گاهی به هر بازدید جلسه گفته می‌شود.یکی از شاخص‌ های کلیدی عملکرد در دیجیتال مارکتینگ افزایش ترافیک سایت است و میزان اثربخشی برنامه‌ ها و استراتژی ‌های یک کسب و کار در جذب مخاطبان را نشان می‌دهد.

مطالعه بیشتر  بازاریابی 360 درجه چیست؟

 

سئو

کسب نتیجه در سئو سایت در طولانی ‌مدت است اما از همان ابتدای کار باید به آن توجه داشته باشید. وب ‌سایت شما و هر بخش از محتوایی که منتشر می‌کنید باید برای موتورهای جستجو بهینه‌سازی شده باشد.توجه به استراتژی بک لینک بسیار مهم است. بک‌ لینک به لینکی از مطلب شما می‌گویند که در وب ‌سایت دیگری قرار داده شده است.

 

بازاریابی شبکه‌ های اجتماعی

با استفاده از پلتفرم‌ های مختلف شبکه ‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، لیندکین و توییتر می‌توانید محتوای مناسبی تولید و به اشتراک بگذارید. پراستفاده ترین آن شبکه اجتماعی اینستاگرام است.

 

رپورتاژ آگهی

با انتشار رپورتاژ آگهی در رسانه‌ های مختلف می‌توان ترافیک ورودی به وب ‌سایت را افزایش داد. روشی که در رپورتاژ آگهی وجود دارد این است که متن آن بر اساس لحن نشریه مورد نظر آماده می‌شود تا خواننده علاوه بر مطالعه مطلب و افزایش آگاهی و اطلاعات خود شاید در ابتدا نیز متوجه نباشد که در حال مطالعه یک محتوای تبلیغاتی است.

 

تبلیغات کلیکی

در این روش با استفاده از گوگل به ازای هر کلیک کاربر روی لینک مورد نظر شما، هزینه‌ای توسط صاحب سایت به تبلیغ‌دهنده پرداخت می‌شود که نمونه‌ای از آن را می‌توان در (Google Ads) مشاهده کرد. به این نوع تبلیغات تبلیغات کلیکی (ppc) می‌گویند.

 

انواع و مدل های-نیچ-مارکتینگ

 

انواع نیچ مارکتینگ

نیچ مارکت بر اساس منطقه خاص

یکی از روش های نیچ مارکتینگ این است که به جای تمرکز به کل کشور، بر یک استان، شهر یا منطقه مشخص متمرکز می شود. این نوع از نیچ مارکتینگ کسب و کارها سعی می‌کنند خدماتی که برای یک منطقه برآورده نشده است را به طور کامل برآورده کنند؛ یا خدمات جدیدی برای آن ها فراهم کنند. معمولاً در این نوع از نیچ مارکتینگ، رشد بیشتری را شاهد هستیم.

 

نیچ مارکت بر اساس محصول

در مرحله تولید هم میشود از نیچ مارکتینگ استفاده کرد و محصول را تخصصی ارائه داد. نیچ مارکتینگ محصول وقتی به کار شما می‌آید که بخواهید در بازاری که محصولات مشابهی وجود دارد، یک محصول در ظاهر مشابه را با ویژگی‌ های خاص وارد بازار کنید. در این مدل نباید کسب و کارها را مورد بررسی قرار دهید، بلکه محصولات و ویژگی‌ های آن ها باید برای شما مهم باشد. در یک محصول خاص هم می‌‌توان با تخصصی‌تر کردن، مشتریان بیشتری را بدست آورد.

 

نیچ مارکت براساس سن و جنسیت

گروه ‌های سنی خاص مانند کودکان و سالمندان، گروه‌ هایی هستند که کم تر محتوا، محصول و خدماتی برای آن ها وجود دارد و اگر شما آن ها را مدنظر قرار دهید می‌توانید یک گام جلوتر بروید.

 

نیچ مارکت براساس قیمت

توجه به هدف و بازاریابی درآن بسیار مهم است. کسب و کارهایی هستند که فقط بر روی تولید محصولات برای افراد پردرآمد تمرکز می‌کنند و برخی دیگر نیز تمرکز خود را بر روی محصولات ارزان‌ تر می‌گذارند. هر کدام از کسب و کارها، بازار هدف خود را دارند. در این نوع نیچ مارکتینگ، محصولاتی با قیمت خیلی بالا یا خیلی پایین ارائه می‌شود.

مطالعه بیشتر  بررسی تمام سرفصل‌های دیجیتال مارکتینگ

 

استراتژی نیچ مارکتینگ

اولین گام در تعیین استراتژی‌ های نیچ مارکتینگ، تعیین قشر خاصی است که باید مورد توجه بازاریابی شما قرار گیرد؛ یعنی مشتریان که برای انجام این کار باید رقبا را آنالیز کنیم. استراتژی حاکم بر نیچ مارکتینگ بر پایه تأمین یک بازار بزرگ در یک حوزه خاص با توجه به مشتریان خاص خود است.

 

 

مزایا-نیچ-مارکتینگ

 

مزایای نیچ مارکتینگ

این نوع بازاریابی به شرکت‌ ها اجازه می‌دهد تا نیازهای خاص مخاطبان خود را درک و به صورت مستقیم با آن‌ها صحبت کنند. ازجمله مزایای آن:

 

وفاداری به برند

تعداد افراد کمتر در میان مخاطبان خاص به معنای شانس بیشتری برای ایجاد روابط صمیمی و ارزشمند با مشتریان است. بسیاری از مشتریان خاص به خریداران دائمی برند شما تبدیل می‌شوند..

رقابت کم تر

دراین بازار رقیب های کم تری دارید زیرا کسب و کار شما تخصصی تر است و افراد کم تری به دنبال انجام همان فعالیت هستند. یک نیچ راهی برای متمایز کردن خود در بازار است.

هزینه بازاریابی بهتر

با ابزارهایی برای مدیریت رسانه‌های اجتماعی و گزینه هایی که برای هدف گذاری دقیق وجود دارد به سرعت با مخاطبان خود آشنا می‌شوید. به این صورت می‌توانید از بودجه خود هرچند محدود در مکان‌ های مناسب استفاده کنید.

سرعت برندینگ

به سرعت در بازاریابی گوشه‌ای که برای خود انتخاب کرده‌اید، به یک برند تبدیل خواهید شد (باافزایش شناخت مشتریان). ما در مقاله “برندینگ چیست؟” کامل درباره نحوه انجام آن صحبت کریدم. پیشنهاد میکنیم مقاله برندینگ چیست؟ را مطالعه کنید.

عدم نیاز به سرمایه‌ی زیاد

در این نوع بازاریابی کالاهای تولید شده محدود هستند و برای بازار کوچک تری تولید می‌شوند پس در نتیجه به سرمایه کم تری هم نیاز دارند.

 

معایب-نیچ-مارکتینگ

معایب نیچ مارکتینگ

نیچ مارکتینگ علاوه بر داشتن مزایای بسیار زیاد، معایبی نیز دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به نرخ پایین بازگشت سرمایه، شانس کم بقا و موفقیت کوتاه‌ مدت اشاره کرد.

 

نرخ پایین بازگشت سرمایه

شما هزینه کم تری برای تبلیغات در اختیار خواهید داشت زمانی که در یک زیرشاخه تخصصی کار می‌­کنید، جامعه هدف شما نیز کوچک تر می‌شود. همین موضوع بر نرخ بازگشت سرمایه نیز تاثیرگذار خواهد بود.

 

شانس کم بقا

زمانی که استراتژی بازاریابی شما تنها محدود به نیچ مارکتینگ باشد، شانس کم تری هم برای بقا در این حوزه وجود خواهد داشت.

 

موفقیت کوتاه‌ مدت

با توجه به ماهیت نیچ مارکتینگ و جامعه محدود آن، در برخی کسب ‌و کارها نمی‌توان یک خدمت یا محصول خاص را به طور مداوم عرضه کرد و همین امر در درازمدت، کسب سود را با مشکل مواجه می‌کند.

چون تجارت شما بیش از اندازه به یک بازار وابسته می‌شود و در صورت نیاز به رشد و تغییر این کار به راحتی انجام نمی‌شود همچنین در مقابل تغییرات بازار آسیب پذیر است. در واقع می‌توان مهم‌ ترین عیب این نوع بازاریابی را تمرکز بر بازارهای خاص و ویژه دانست.

مطالعه بیشتر  تبلیغات هزینه هر اقدام (CPA) چیست؟

 

نمونه ‌هایی از نیچ مارکتینگ

ایده‌ های بسیار متفاوتی در این زمینه وجود دارد که به رشد و درآمد بسیار بالایی رسیده‌اند. در ادامه تعدادی از نمونه ‌های موفق نیچ مارکتینگ معرفی شده‌اند.

 

فعالیت در زمینه حیوانات خانگی

ابتدا با تحقیق در منطقه‌ای خاص، بیشترین نوع حیوانات خانگی را شناسایی کنید، پس از آن برای تهیه محصولات موردنیاز آن‌ها فعالیت کنید. ابزارهای مرتبط در این بازار:

  • دوربین کنترل حیوانات
  • ردیاب حیوانات خانگی
  • کالاها با تصویر حیوانات
  • داروها و غذاهای ارگانیک

 

توجه به سئوی سایت فروشگاهی

از توضیحات کوتاه برای محصولات استفاده کنید‌. عکس‌های با کیفیت از محصول اصلی ارائه دهید و از بخش نظرات در سایتتان استفاده کنید تا تعامل بین سایت و مشتری برقرار شود وهم چنین می‌توانید از یک پشتیبان قوی استفاده کنید.‌

استفاده از تصاویر با کیفیت

از محصول خود از چند زاویه مختلف عکس بگیرید و منتشر کنید و از تصاویر ژورنالی استفاده نکنید.

 انتشار ویدیو

ازمحصول خود فیلم بگیرید از طریق فیلم احساسات بیشتری به مخاطب منتقل می‌شود و هم چنین محصول رابیشتر درک می‌کند.

توجه به نظرات مشتریان واستفاده از کال تواکشن

نظرات مشتریان بسیار اهمیت دارد زیرا  مخاطبان جدید نظرات مخاطبان قدیمی را می‌خوانند و براین اساس تصمیم به خرید محصول می‌گیرند. استفاده مناسب از کال تو اکشن ها به صورت متنی یا گرافیکی تاثیر زیادی در روند تعاملات پیج شما خواهد داشت. کال تو اکشن ارتباط مستقیمی با افزایش فروش در اینستاگرام دارد.

اقلیت ‌ها

اقلیت ‌ها شامل افرادی که دارای معلولیت هستند، مانند نابینایان، ناشنوایان، معلولین حرکتی و یا حتی اقلیت‌ های مذهبی نیز به وسایل و خدمات مختلفی نیاز دارند. این اقلیت ‌ها می‌توانند سوژه‌ های بسیار مناسبی برای نیچ مارکتینگ باشند.

 

بازاریابی-گوشه-ای-و-بازاریابی-عمومی

تفاوت بین بازاریابی گوشه ای و بازاریابی عمومی

در بازاریابی گوشه‌ای، شرکت‌ ها محصولات و استراتژی بازاریابی خود را بر قشر خاصی از مخاطبان معطوف می‌کنند. آن ها از رویکرد تمایز بازاریابی استفاده می‌کنند. نیازهای بازار زیاد است و شرکت ها بر روی مخاطب هدف و نیازهای آن ها تمرکز می‌کنند. به این ترتیب، آن ها می‌‌توانند اطمینان حاصل کنند که محصول تولید شده متناسب با سلیقه مشتری است.

در مقابل، در بازاریابی انبوه، شرکت ها بدون در نظر گرفتن میکس مارکتینگ و نیاز مشتری هدف برای ارائه محصولات متفاوت، به همه مصرف کنندگان در واقع یک نوع خدمات یا محصول ارائه می‌دهند. آن ها بازار هدف خود را به بخش های جداگانه و كوچكتر بازار تقسیم نمی‌كنند. در بازار انبوه، شرکت ها به فروش محصولات استاندارد متکی هستند. آن ها برای جبران حاشیه سود کم در هر واحد، روی حجم بالای فروش تمرکز می‌کنند.

 

در آخر

برای برخی از کسب وکار های خاص می‌توان از نیچ مارکتینگ استفاده کرد. استفاده از این روش باعث می‌شود شرکت‌ها و کسب ‌و کارها با سرمایه کم تر و جامعه هدف کوچک‌ تر به سود مناسبی دست پیدا کنند. هم چنین روش ها و استراتژی های متعددی در نیچ مارکتینگ وجود دارد که می‌توان از آن بهره برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده

سایر مقالات دلوان

تبلیغات نیتیو چیست

تبلیغات همسان چیست؟ (native ads)

تبلیغات همسان یا بومی مفهوم ایجاد تبلیغاتی است که با محتوای صفحه به قدری منسجم باشد، در طراحی ادغام شده و با رفتار پلتفرم سازگار

هک رشد یا خلق رشد چیست؟

هک رشد یا خلق رشد فرایندی است که با به کارگیری آن می‌توان کسب و کار‌ها را صرف نظر از حوزه فعالیت آن‌ها گسترش داد.