معرفی مدل AIDA در تبلیغات و دیجیتال مارکتینگ

مدل-AIDA-چیست

روش های مختلف زیادی برای تاثیرگذاشتن مشتری ها و جلب رضایت آن ها وجود دارد. با افزایش تعداد فروشندگان نمی‌توان از روش های همیشگی در زمینه‌ی خرید و فروش استفاده کرد و باید روش های جدید و موثر را بکار گرفت. از عناصر کلیدی و مهم که می‌تواند به رشد کسب و کار شما کمک کند، تهیه‌ی استراتژی تولید محتوا است.

یکی از جدید ترین و دقیق ترین روش های بازاریابی در حوزه‌ی تبلیغات و دیجیتال مارکتینگ که کاربرد زیادی دارد، مدل آیدا (AIDA MODEL) است. این مدل با استفاده از آنالیز رفتار مشتری به فروشندگان کمک می‌کند تا با تعیین استراتژی های جدید، برای فروش بیشتر و بهتر برنامه ریزی کنند.

مدل آیدا AIDA چیست؟

نام این مدل از ابتدای چهار کلمه Attention ،Interest ،Desire و Action گرفته شده است. مدل آیدا یکی از جدید ترین مدل های بازاریابی است. این مدل با اشاره به قیف بازاریابی و مراحل آن می‌گوید که در اولین مرحله نظر کاربر جلب می‌شود و سپس بر اساس روش های گوناگون نسبت به محصولات و خدمات ما علاقه نشان می‌دهد، بعد از آن مورد مطلوب و مورد علاقه خود را انتخاب می‌کند و در مرحله‌ی بعد با یک کال تو اکشن موثر، کاری می‌کنیم که خریدش را نهایی کند و تبدیل به مشتری شود. ما در مقاله ای در مورد “CTA یا کال تو اکشن چیست؟ ” و نحوه استفاده و پیاده سازی آن صحبت کردیم اگر به این موضوع علاقه مند هستید پیشنهاد میکنم مقاله را مطالعه کنید.

 

AIDAS MODEL
مدل آیدا در دیجیتال مارکتینگ

 

تعریف مدل AIDA در دیجیتال مارکتینگ

هدف تبلیغات، تشویق مصرف کنندگان برای خرید خدمات و محصولات شما است. بر اساس مدل AIDA، یک مشتری هنگام تصمیم گیری در مورد خرید یک محصول از چهار مرحله عبور می‌کند و آن ها با چهار مرحله مدل AIDA ارتباط دارند. برای رسیدن به بهترین نتیجه در انجام هر کاری، به برنامه ریزی نیاز است. اقدامات مورد نیاز برای مدل AIDA شامل:

  • افزایش میزان اگاهی از برند
  • معرفی محصولات و خدمات مورد نیاز مخاطب
  • ایجاد شرایط برای مصمم کردن مشتری
  • تبدیل کاربر به مشتری

خیلی ها معتقدند این قیف همچنان ادامه دارد و با خرید محصول توسط مشتری کار تمام نمی‌شود و بعد از این مرحله باید ارتباط با مشتری حفظ شود و رضایت او را جلب کرد.

مطالعه بیشتر  آشنایی با گوگل ادسنس و روش کسب درآمد دلاری

مدل AIDA برای چه مشاغلی کاربرد دارد ؟

این مدل برای انواع بازاریابی‌ ها از جمله بازاریابی سنتی، دیجیتال و… قابل استفاده است. این روش در کمپین ‌ها‌ی تبلیغاتی، معرفی برند و وبسایت‌ های ارائه ‌دهنده خدمات قابل پیاده‌ سازی است. هم چنین روش خوبی برای رسیدن به هدف مورد نظر است.

مراحل پیاده‌ سازی مدل AIDA

حالا برویم به معرفی کامل اجزای مدل AIDA بپردازیم و ببینیم هر مرحله چه شرایطی دارد.

 

AIDAS
معرفی اجزای مدل آیدا

 

آگاهی از وجود محصول  (Awareness) یا (Attention)

در میان کسب و کارهای مشابه و گوناگونی که وجود دارد، جلب توجه بین مخاطبین و مصرف کنندگان محصولات شما جزو مهارت هایی هست که به آن نیاز دارید. نتیجه استفاده از این مهارت آگاهی از برند وتبدیل بازدید کننده به مشتری است.

باید توجه داشته باشیم که استفاده زیاد از جلب توجه می‌تواند جنبه منفی داشته باشد. باید همیشه به تاثیری که تبلیغات شما در ذهن مخاطب می‌گذارد، توجه کنید و به این نکته توجه داشته باشید که تاثیر منفی در تبلیغات هرچند ممکن است باعث بیشتر دیده شدن شود ولی نتیجه بدی که برای برند به دنبال دارد، بسیار بیشتر از تاثیر مثبت آن بر فروش است.

برخی از تبلیغ کنندگان برای فریب مشتریان به روش های قدیمی رجوع می‌کنند. به عنوان مثال با استفاده از بوها برای مشاغلی مانند نانوایی ها، شیرینی پزی ها وشغل های مشابه این موارد، سود می‌برند. در دیجیتال مارکتینگ اولین بازدید از سایت، بیش‌ترین تاثیرگذاری را در ذهن مخاطب دارد. اما در ادامه قرار دادن مطالب مفید به صورت مداوم بر روی سایت بر یادآوری برند تاثیر بسیاری خواهد داشت. هم چنین راه های مختلفی وجود دارد تا میزان توجه مخاطبان به شما بیشتر شود.

انواع راه های افزایش توجه مخاطبان به محصول

 

سئو-و-بهینه-سازی
سئو و بهینه سازی سایت

بهبود سئو

بهبود سئو باعث می‌شود که با سرچ کلمات کلیدی مرتبط با محصول و حوزه فعالیت خود، در صفحه اول نتایج گوگل یا حتی لینک اول قرار بگیرید و بهتر دیده شوید.

فعالیت در شبکه‌ های اجتماعی

فعالیت در شبکه ‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، تلگرام و غیره باعث توجه بیشتر کاربران به محصولات و کسب ‌و کار شما می‌شود.

مطالعه بیشتر  بازاریابی ویروسی چیست؟ ۵ نمونه بازاریابی ویروسی موفق

تبلیغات در گوگل ادوردز

برای رسیدن به نتیجه‌ی بهتر وسریع تر بر روی برندینگ خود و افزایش ترافیک وب سایتتان در زمان کم باید از تبلیغات موتورهای جست و جو SEM مثل گوگل، استفاده کنید. هم چنین در اکثر کمپین ‌های تبلیغاتی دیجیتال، اگر کلیکی صورت نگیرد، برای نمایش آگهی پرداخت مبلغ لازم نیست. این نمایش تبلیغ حتی بدون کلیک هم باعث افزایش آگاهی از برند برای شما می‌شود. اگر علاقه به برندینگ دارید ما در مقاله ای درباره “برندینگ چیست؟” توضیحاتی دادیم که پیشنهاد میکنیم آنرا مطالعه کنید.

 

(Maintain interest) ابراز و حفظ علاقه

زمانی که توجه مشتری را به سمت محصول خود جلب کردید، باید آن ها را علاقه مند کنید و آن را حفظ کنید. حالا باید مزایای محصولات و مارک های ارائه شده را برای مشتریان شرح و آن را مورد تاکید قرار داد. هم چنین در این مرحله سناریوها و روش های مختلف خرید محصول معرفی می‌شود.هدف تبلیغاتی مرحله دوم مدل AIDA هنگامی حاصل می‌شود که به محصولات یا خدماتی که ارائه می‌دهید علاقه مند شود.

به عنوان مثال، یک مشتری که به بازدید از وب سایت خود ادامه می‌دهد و اطلاعات مربوط به هدفون ها را مطالعه می‌کند، احتمالاً قصد دارد در آینده نزدیک آن را خرید کند.

(DESIRE OR DECISION) ایجاد تمایل و تصمیم گیری

در این مرحله از مدل AIDA، حالا که مخاطبان که از علاقه خود نسبت به محصولات و خدمات شما آگاه شده‌اند، به دنبال گزینه ‌های مطلوب می‌گردند تا با بررسی آن ها تصمیم خود را برای خرید قطعی کنند. بنابراین با انتشار رضایت مشتریان قبلی، نمایش دادن نحوه عملکرد محصولات و تست آن ها و همکاری با اینفلوئنسرها به مشتریان کمک خواهید کرد تا سریع تر به نتیجه برسند.

 

اقدام مشتری
تصمیم به خرید

اقدام به خرید (ACTION)

در این مرحله مشتریان را با کال تو اکشن (ترغیب بیشتر مخاطب برای کلیک)  به سمت اقدام و یا خرید سوق دهید.

نکاتی برای کال تو اکشن موثر

برای نوشتن CTA نکات زیر را در نظر بگیرید:

از افعالی مانند: نصب کنید، کلیک کنید و … با توجه به محصول برای CTA مناسب هستند.

از عباراتی استفاده کنید که انگیزه‌ی بیشتری در مخاطب برای خرید ایجاد کند. برای مثال: خرید اول را با ارسال رایگان دریافت کنید. و یا با خرید در این هفته در خرید بعدی 50% تخفیف بگیرید.تلاش کنید برای افزایش انگیزه مخاطب برای او دلیل بیاورید. مانند ثبت نام کنید و مشاوره رایگان دریافت کنید.از روش ترس از دست دادن فرصت خرید استفاده کنید. اگر در زمان محدودی تخفیف دارید، در کال تواکشن حتما به این موارد اشاره کنید.

مطالعه بیشتر  تبلیغات همسان چیست؟ (native ads)

(SATISFACTION) اعلام رضایت

بعد از خرید مشتری، کار اصلی شما شروع می‌شود. زیرا نیاز به تبلیغ محصول خود توسط مشتری دارید. بنابراین باید نظرش را جلب کنید و مطمئن شوید که از خرید محصولات شما تجربه خوبی دارد و کاری کنید تا رضایتش را به دیگران اعلام کند. هم چنین باید حواستان به مشتریان ناراضی باشد و سعی کنید نظر آن ها را تغییر دهید. بر اساس نظرات مشتریان و توجه به آن ها تلاش کنید تا نقاط ضعف محصول خود را بهبود دهید تا خدمات شما به بهترین صورت ارائه شود.

مهم‌ترین مزایای استفاده از مدل AIDA

کسب سود بیشتر

در این روش بر روی مشتریانی که احتمال خرید آن ها بیشتر است تمرکز می‌کنید و در نتیجه باعث افزایش فروش و کسب سود در کسب و کارتان می‌شود.

کاهش خطا

در مدل AIDA در هر مرحله رفتار مشتری مورد بررسی قرار می‌گیرد و استراتژی های دقیقی برای جذب او طراحی می‌شود. در نتیجه امکان ایجاد خطاهای انسانی کاهش می‌یابد.

 

افزایش نرخ سرمایه
صرفه جویی در هزینه

 

 افزایش نرخ سرمایه

در این مدل نیاز به استفاده از تبلیغات بیهوده ندارید. زیرا در هرمرحله رفتار مشتری مورد بررسی قرار می‌گیرد. بر این اساس نیاز به صرف هزینه‌ی زیاد ندارید. در نتیجه نرخ افزایش سرمایه اتان نیز چند برابر می‌شود.

صرفه جویی در زمان

در این روش شما با تبدیل سرنخ‌ های اصلی به مشتری، از اتلاف وقت جلوگیری کرده و در کوتاه ترین زمان به بهترین بازدهی و نتیجه خواهید رسید.

 

سخن آخر

AIDA یکی از معروف ترین مدل ها در انواع بازاریابی است. اکثرا این مدل را 4 مرحله بیان کرده‌اند. به طور کامل تر، 5 مرحله است که برایتان شرح دادیم. هم چنین با بررسی رفتار مشتریان در هر مرحله، باعث می‌شود کسب و کار به بهترین نتیجه برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده

سایر مقالات دلوان

تبلیغات نیتیو چیست

تبلیغات همسان چیست؟ (native ads)

تبلیغات همسان یا بومی مفهوم ایجاد تبلیغاتی است که با محتوای صفحه به قدری منسجم باشد، در طراحی ادغام شده و با رفتار پلتفرم سازگار

هک رشد یا خلق رشد چیست؟

هک رشد یا خلق رشد فرایندی است که با به کارگیری آن می‌توان کسب و کار‌ها را صرف نظر از حوزه فعالیت آن‌ها گسترش داد.