تبلیغات هزینه هر اقدام (CPA) چیست؟

CPA چیست

هزینه به ازای هر اقدام یا CPA یک مدل پرداخت تبلیغات دیجیتالی است که اجازه می‌دهد فقط برای اقدام مشخصی که توسط مشتری احتمالی انجام می‌شود، از تبلیغ‌کننده هزینه دریافت کند. همه اقدامات تحت پوشش مدل مستقیماً به نوعی از تبدیل مرتبط هستند، از ثبت‌نام در خبرنامه تا کلیک روی پیوند یا فروش، و توسط تبلیغ‌کننده تعیین می‌شوند.

 

چرا CPA مهم است؟

هزینه به ازای هر اقدام به تبلیغ‌کنندگان این امکان را می‌دهد که هزینه‌های تبلیغات را برای اهداف بازاریابی خاص کنترل کنند، زیرا طراحی آن به گونه‌ای است که فقط زمانی که یک اقدام انتخابی تکمیل می‌شود، هزینه تبلیغات را دریافت می‌کند. از آنجایی که پرداخت برای تبلیغات بر اساس اقدامات انجام شده است، همچنین به تبلیغ کننده کنترل بهتری برای ردیابی و به حداکثر رساندن بازگشت سرمایه در کانال های مختلف بازاریابی می دهد. ردیابی CPA تضمین می کند که شما در مقرون به صرفه ترین کانال ها سرمایه گذاری می کنید و همچنین به سنجش موفقیت تلاش های بازاریابی مختلف کمک می‌کند.

 

نحوه محاسبه CPA

چند راه برای محاسبه CPA وجود دارد، اما ساده ترین راه برای انجام آن تقسیم کل هزینه تبلیغات بر تعداد تبدیل است.

 CPA=هزینه تبلیغات / تعداد تبدیل

نگرانی زیادی در مورد محاسبه cpa نباشید زیرا اکثر پلتفرم های تبلیغاتی آن را برای شما محاسبه می‌کنند.

 

نحوه پیگیری CPA

از آنجایی که پرداخت هزینه به ازای کمپین‌های عمل بر اساس ارائه یک اقدام انجام می‌شود، ردیابی از اهمیت بالایی برخوردار است. برای فروشگاه های تجارت الکترونیک، متداول ترین روش های ردیابی مورد استفاده عبارتند از:

مطالعه بیشتر  سیر تا پیاز افیلیت مارکتینگ (Affiliate Markting)

گوگل آنالیتیکس: می‌توانید با استفاده از پیوندهای برچسب‌گذاری شده مناسب که منبع، رسانه و کمپین را نشان می‌دهند، تبدیل‌های خود را ردیابی کنید. بسته به اقدامی که می‌خواهید ردیابی کنید، می‌توانید با پیاده‌سازی کد رهگیری در صفحه «متشکرم» نیز آزمایش کنید (این معمولاً برای دریافت تعداد دقیق دانلودها یا اشتراک‌های تکمیل‌شده استفاده می‌شود(.

کدهای کوپن: به ویژه در کمپین های ایمیل و رسانه های اجتماعی موثر است، کدهای کوپنی که خریداران در هنگام تسویه حساب وارد می کنند تاکتیکی آسان برای پیاده سازی و مقرون به صرفه است که توسط اکثر خرده فروشان آنلاین اتخاذ شده است.

 

تبلیغات cpa چیست

چگونه CPA خود را کاهش دهید

هزینه تبلیغات در هر اقدام می تواند بسیار گران باشد. در اینجا چند راه برای کاهش هزینه خرید شما وجود دارد.

  1. مخاطب مناسب را هدف قرار دهید

این کار بیهوده ای است. اگر مخاطبان مناسبی را هدف قرار ندهید، کمتر احتمال دارد که تبدیل شوند. و اگر تبدیل کنند، هزینه بسیار بالاتری خواهد داشت.

  1. صفحات فرود خود را بهینه کنید

مطمئن شوید که صفحات فرود شما برای تبدیل بهینه شده اند. تست های A/B را برای بهبود عناصر مختلف در صفحات فرود خود اجرا کنید.

  1. امتیاز کیفیت تبلیغات را بهبود بخشید

امتیاز کیفیت شما روشی است که گوگل می‌گوید تبلیغات شما به مخاطبی که هدف آن هستید مرتبط است. هرچه امتیاز کیفیت شما بالاتر باشد، هزینه شما کمتر می شود زیرا گوگل می خواهد حتی با تبلیغات تجربه بهتری را به کاربران ارائه دهد.

  1. از Retargeting استفاده کنید

هدف گذاری مجدد یا ریتارگتینگ تبلیغات به شما این امکان را می دهد که برای افرادی که در گذشته از وب سایت شما بازدید کرده اند، تبلیغات اجرا کنید. این افراد به احتمال زیاد تبدیل می‌شوند زیرا می توانید تبلیغات را بر اساس اطلاعاتی که روی آنها دارید تنظیم کنید. این در نهایت منجر به کاهش هزینه های خرید می‌شود.

مطالعه بیشتر  هک رشد یا خلق رشد چیست؟

 

مزایای روش پرداخت CPA

گزینه CPA یک ساختار هزینه شفاف را ارائه می‌دهد که در آن هر تبدیل مبلغی را که قبلاً توافق شده است هزینه می‌کند. بنابراین، این مدل پرداخت ریسک را برای تبلیغ کننده به حداقل می رساند و سودآوری بالایی را ارائه می‌دهد. از آنجایی که تنها اقداماتی که در وب سایت انجام می شود هزینه هایی را به همراه دارد، ارزیابی کمپین برای اپراتورهای وب سایت آسان تر است. داده های جمع آوری شده توسط ابزارهای تجزیه و تحلیل وب مانند Google Analytics می‌تواند برای تجزیه و تحلیل عملکرد کمپین بدون نیاز به تکیه بر داده های ارائه شده توسط شبکه های تبلیغاتی استفاده شود.

 

معایب صورت‌حساب با استفاده از هزینه هر عمل

کمپین‌های CPA معمولاً قیمت پایه بالاتری نسبت به مدل‌هایی دارند که در آن‌ها برای کلیک‌ها پرداخت می‌شود و برخلاف تبدیل‌ها،  این همان چیزی است که می توان انتظار داشت، زیرا کاربرانی که به جای کلیک کردن بر روی یک بنر، برعکس تبدیل می کنند، ارزش بسیار بیشتری دارند.

3 spiderman meme

تفاوت CPA با هزینه هر کلیک (CPC)

هزینه هر کلیک، هزینه هر کلیک روی تبلیغاتی را که قرار می‌دهید محاسبه می کند، در حالی که هزینه هر عمل به شما کمک می‌کند تا اقدام خاصی را که باید اندازه گیری کنید، تعیین کنید. هزینه به ازای هر کلیک برای آوردن ترافیک به یک وب سایت طراحی شده است، در حالی که هزینه هر عمل شامل چندین اقدام است که باعث ایجاد تبدیل می‌شود.

 

تفاوت هزینه هر اقدام (CPA) با CPL

هزینه هر سرنخ که به عنوان تولید سرنخ آنلاین نیز شناخته می‌شود، یک معیار تبلیغاتی است که هزینه دریافت سرنخ های فروش واجد شرایط را محاسبه می‌کند. هزینه هر سرنخ به شناسایی مشتریان بالقوه ای که قصد خرید نشان می‌دهند و در پایان سفر خرید هستند، کمک می‌کند. از سوی دیگر، هزینه به ازای هر اقدام، انواع اقدامات مرتبط با تبدیل را در طول سفر مشتری اندازه گیری می‌کند.

مطالعه بیشتر  ادموب AdMob چیست؟ راهنمای کسب درآمد و مزایای آن

 

در آخر

CPA به تبلیغ‌کنندگان این امکان را می‌دهد که هزینه‌های خاصی را برای اهداف بازاریابی کنترل کنند، زیرا فقط برای هزینه‌ای از شما طراحی شده است که مشتری بالقوه اقدام کند. از آنجایی که پرداخت به طور خاص به اقدامات انجام شده بستگی دارد، تبلیغ‌کننده همچنین می‌تواند تبدیل‌ها را بهتر ردیابی کند و ROI را در رسانه‌های مختلف بازاریابی بهبود بخشد. ردیابی متریک CPA تضمین می کند که در سودآورترین کانال ها سرمایه گذاری می‌کنید و به تخمین موفقیت تلاش های بازاریابی خود کمک می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده

سایر مقالات دلوان

تبلیغات نیتیو چیست

تبلیغات همسان چیست؟ (native ads)

تبلیغات همسان یا بومی مفهوم ایجاد تبلیغاتی است که با محتوای صفحه به قدری منسجم باشد، در طراحی ادغام شده و با رفتار پلتفرم سازگار

هک رشد یا خلق رشد چیست؟

هک رشد یا خلق رشد فرایندی است که با به کارگیری آن می‌توان کسب و کار‌ها را صرف نظر از حوزه فعالیت آن‌ها گسترش داد.