بازاریابی 360 درجه چیست؟

کمپین-تبلیغاتی-۳۶۰-درجه

کسب وکارها هم می‌توانند به صورت آنلاین و هم به حالت آفلاین باشند. برخی از کسب و کارها فقط می‌توانند مخاطبان و مشتریان هدف خود را در فضای آنلاین پیدا کنند و تعداد دیگری از آن ها هم هستند که مشتریانشان بیشتر در فضای آفلاین حضور دارند. براساس شرایط، گاهی اوقات تبلیغات آفلاین بهتر جواب می‌دهد و بعضی مواقع هم فقط باید سراغ تبلیغات آنلاین و دیجیتال مارکتینگ رفت. در واقع براساس موضوع و هدف مورد نظر نوع آن انتخاب می‌شود. این نکته را هم در نظر داشته باشید که تبلیغات باید دارای هدف مشخص باشد تا به نتیجه‌ی مورد نظر برسد.

هم چنین در بعضی مواقع باید تمام رسانه ‌های مختلف در در دسترس باشند تا تعداد زیادی از مخاطبان را پوشش دهد. به همین دلیل باید سراغ یک کمپین یکپارچه رفت. در این مقاله قصد داریم در مورد کمپین بازاریابی ۳۶۰ درجه و چگونگی استفاده از آن برای رسیدن به درآمد، صحبت کنیم.

 

کمپین بازاریابی 360 درجه چیست؟

بازاریابی ۳۶۰ درجه نوعی بازاریابی جامع است. که در این کمپین آنلاین یا آفلاین بودن رسانه ها اهمیتی ندارد و نکته‌‌ای که باید به آن توجه کرد، این است که مشتری از هر رسانه‌ای که استفاده کند، باید پیام شما را مشاهده کند و برای مدت زیادی با برند شما در ارتباط باشد. در واقع تمام رسانه ‌ها و ابزارهای تبلیغاتی به کار گرفته می‌شوند تا هدفی واحد با پیامی مشخص به بهترین شکل محقق شود و به طیف وسیعی از مخاطبان برسد. به عبارت دیگر همه این رقابت ها به یک عنصر اصلی تبلیغات گره خورده است که آن را به عنوان یک کمپین بازاریابی ۳۶۰ درجه می­‌شناسند.

 

بازاریابی ۳۶۰ درجه-چیست
بازاریابی 360 درجه چیست

چه زمانی کمپین 360 درجه مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

از آن جایی که این کمپین گستردگی زیادی دارد و باید هزینه قابل توجهی برای آن پرداخت شود، بنابراین در هر موقعیتی لازم نیست از آن استفاده کرد. زیرا این کمپین گستردگی قابل توجهی دارد و باید هزینه‌ی زیادی برای آن پرداخت شود. هم چنین  باعث افزایش نرخ بازگشت سرمایه (ROI) می‌شوند.

به زبان ساده نرخ بازگشت سرمایه یعنی در یک کمپین تبلیغاتی نسبت سود به‌دست آمده به هزینه پرداختی چقدر بوده است. بنابراین هر چه بتوان در ازای سرمایه‌گذاری انجام شده، خروجی بهتری گرفت و از روش ‌های مقرون ‌به ‌صرفه ولی پربازخورد استفاده کرد و  بیشتر می‌توان به بازگشت سرمایه خود امیدوارتر بود.

مطالعه بیشتر  بررسی تمام سرفصل‌های دیجیتال مارکتینگ

برای محاسبه‌ نرخ بازگشت سرمایه ROI کافی است میزان سرمایه‌ گذاری اولیه را از قیمت نهایی سرمایه‌گذاری کم کنید. عدد حاصل همان بازده خالص خواهد بود. سپس این عدد را بر هزینه ‌های سرمایه‌گذاری تقسیم کرده و در 100 ضرب کنید. هم چنین باید رفتار مخاطب را بر اساس این استراتژی تحلیل کرد و مواردی مانند: درآمد آن ها، وضعیت معیشتی، جنسیت، سن و غیره را در نظر گرفت.

 

چرا کمپین 360 درجه در دیجیتال مارکتینگ اهمیت زیادی دارد؟

در بازار رقابت تعداد زیادی شرکت  وجود دارد و باید به نوعی متمایز و خاص شوند. در اینجا چند دلیل برای این که چرا برند ها و شرکت ها در یک کمپین بازاریابی 360 درجه سرمایه گذاری می‌کنند را به آن اشاره می‌کنیم.

تغییر موقعیت برند

با استفاده از کمپین 360 درجه و از طریق رسانه ‌ها و ابزارهای تبلیغاتی می‌توان به طور مستمر پیام خود را به گوش مخاطبان رساند و جایگاه برند خود را تثبیت کرد. یکی از مهم ترین عوامل در دیجیتال مارکتینگ تحکیم موقعیت برند شرکت در ذهن مشتریان است. اگر یک برند قصد دارد موقعیت خود را در ذهن مشتریان خود تنظیم یا تغییر و ارتقا دهد، انتشار یک آگهی تلویزیونی یا یک آگهی روزنامه کافی نخواهد بود و باید به طور همه جانبه از این کمپین استفاده کرد.

درک مشتریان و توجه به رفتار آن ها

این رویکرد باعث می‌شود مشتریان، رفتارها و علایق خود را بهتر درک کنند. زیرا متناسب با نیاز و رفتار مشتری محتوای سایت خود را کابر پسند کرده و باعث فروش بیشتر می‌شوند. هم چنین از این طریق به برند ها کمک می‌کند.

معرفی محصولات جدید

کمپین 360 درجه برای معرفی محصولات جدید، نسخه‌ی اصلاح شده‌ی آن و تغییر ذهن مشتریان کاربرد دارد و از طریق ابزارها و رسانه های مختلف پیام مورد نظر در مورد معرفی محصول جدید و ویژگی ‌های آن را به گوش مشتریان می‌رساند.

کمپین بازاریابی 360 درجه
معرفی محصولات جدید در رسانه های مختلف

 

نکات مهم برای کمپین 360 درجه:

  • با تبلیغات خاص پیام شما را به مخاطبینتان می‌رساند و موجب تعامل ماندگاری بیشتر می‌شود.
  • قیمت ها یکسان نیستند و با در نظر گرفتن نوع مخاطب مدنظر متفاوت است.
  • برای تبلیغاتی که ضعیف هستند بسیار کاربردی هستند.
  • داشتن یک برنامه ریزی منسجم و اصولی لازم است.

 

آیا کمپین 360 درجه دایره کامل است؟

360 درجه بیشتر به معنای پوشش کامل است که تمامی بسترهای اطلاع رسانی ممکن را پوشش می‌دهد. مثال جامع و کاملی از کمپین بازاریابی 360 درجه وجود ندارد که مشخص کند چه مواردی باید در یک کمپین لحاظ شوند. اما هرچه رسانه های مورد استفاده بیشتر باشد بازخورد بهتری هم نیز خواهد داشت.

مطالعه بیشتر  روابط عمومی دیجیتال (DPR) و مزایای آن چیست؟

هم چنین کمپین های اجرایی آن در هر دو بستر آنلاین و آفلاین صورت می‌پذیرد که جزو مهم ترین جنبه‌ی تبلیغات 360 درجه است. یکپارچگی و دسترسی بیشتر به مخاطبان عامل دیگر است. هم چنین کمپین به صورت کلی طراحی می‌شود بنابراین سازگاری و یکپارچگی طرح اجرایی افزایش می‌یابد.

 

اهمیت داده ‌ها در بازاریابی 360 درجه

بررسی داده ها نقش مهمی دارد و باید داده‌ های قبلی که از مشتریان دارید را به‌ درستی تحلیل کنید تا کمپین شما هدفمند تر باشد. هم چنین کمپین 360 درجه یک طرح بازاریابی و تبلیغاتی گسترده و وسیع است و به هزینه‌ی زیادی نیاز دارد. در واقع تحلیل و بررسی دقیق داده‌ ها باعث می‌شود که مخاطبان هدف خود را شناسایی کنید و از این طریق متوجه می‌شوید پیام را به چه شکل به آن ها برسانید. ‌

 

اکوسیستم تبلیغات ۳۶۰ درجه

روش‌ های مختلف مورد استفاده در کمپین 360 درجه

ایمیل مارکتینگ

با شخصی سازی کردن ایمیل مربوط به همه‌ی مشتریان، در تبلیغاتی که محتوای جذاب و خاصی داشته باشد به نتیجه‌ی قابل توجهی دست پیدا می‌کند.

سئو

سئو عامل مهمی در اثربخشی این کمپین است که بیش از 90% فعالیت آنلاین کاربران با جستجو شروع می‌شود. در واقع با بهینه سازی وبسایت و سئو، با سرچ کلمه کلیدی مرتبط با محصول، مشتریان به راحتی وارد سایت شما می‌شوند.

بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی

یکی از بهترین راه های ارتباط با مشتریان، رسانه های اجتماعی مانند: اینستاگرام، لینکدین، فیسبوک وغیره است. استراتژی بازاریابی 360 درجه می‌تواند برای تقویت روابط، افزایش آگاهی از برند و تعامل با مشتریان مورد استفاده قرار گیرد. هم چنین باید به نظرات و پیام های مشتریان با تاکتیک مناسب پاسخ دهید و برای پست های خود ارزش قائل شوید.

تولید محتوا

با استفاده از تولید محتوای مستمر، جذاب و خاص می‌توانید ارتباط و تعامل عمیق و دائمی با مشتریان خود داشته باشید و پیام خود را به طیف وسیعی از مخاطبان و مشتریان خود منتقل کنید تا در جریان کمپین شما قرار گیرند.

مطالعه بیشتر  معرفی بهترین منابع آموزشی دیجیتال‌ مارکتینگ

تبلیغات پرینتی

تبلیغات پرینتی شامل بیلبورد، آگهی، پوستر و غیره می‌باشد. در این موارد به یکپارچگی و پیام مناسب توجه داشته باشید.

 

طراحی سایت
نقش طراحی سایت در بازاریابی 360 درجه به چه شکل است؟

طراحی سایت

نداشتن سایت بر روی اعتبار شما تاثیر منفی خواهد گذاشت. زیرا معمولا مشتریان و مخاطبین اولین تصویر از یک برند یا کالای شما را در آن جستجو می‌کنند. بنابراین داشتن یک سایت مخصوصا بر اساس اصول سئو از فاکتور های مهم در یک تبلیغات موفق است و اهمیت بسیاری در کمپین 360 درجه شما دارد.

تبلیغات PPC (کلیکی)

تبلیغات ppc پرداخت به ازای هر کلیک برای برای استفاده از موتورهای جستجو به‌ منظور کسب بازدید از طریق کلیک ‌های کاربران به‌صورت تبلیغات است. هم چنین از حجم جستجوی ماهانه مناسبی برخوردار هستند.

از بارزترین مثال‌های موجود برای تبلیغات کلیکی، تبلیغات اسپانسری گوگل در صفحات نتایج موتور جستجوی گوگل است. که این سیستم Google AdWords نام دارد و دارای چندین بخش است که برخی از آن‌ ها تبلیغات کلماتی در موتورهای جستجو، تبلیغات کلیکی در سایت ‌های اشتراک ویدئویی مثل یوتیوب و همچنین در اپلیکیشن‌ های موبایلی می‌‌باشند.

فروشگاه حضوری

بازاریابی درون فروشگاهی و حضوری هنوز بخش مهمی از فعالیت های بازاریابی 360 درجه برای اکثر شرکت ها به حساب می‌آید. آن چه شما در بازاریابی دیجیتال می‌گویید با آن چه به صورت حضوری به نمایش می‌گذارید باید مطابقت داشته باشد. هم چنین تاکتیک های حضوری ممکن است شامل بازدید از نمایشگاه ها، شرکت در رویدادهای محلی، شرکت در اجتماعات صنعتی، برقراری تماس فروش و رفتن به رویدادهای درون شبکه باشد.

 

مثالی از کمپین بازاریابی ۳۶۰ درجه

کمپین ۳۶۰ دونکین دونات

دانکین دونات ها برنامه سفارش خود را راه اندازی کردند. آن ها برای اطمینان از دستیابی به حداکثر پتانسیل بازار، از طریق این بازاریابی، از یک ویدیوی تبلیغاتی که محور این کمپین بود، استفاده کردند.

 

مثالی از دونکین دونات
بازاریابی ۳۶۰ دونکین دونات

 

در آخر

کمپین های 360 درجه باعث افزایش آگاهی سازی از برند و افزایش فروش در کسب و کار مشتریان خود می‌شوند. اگر اگربه دنبال آگاه سازی مخاطبان هدف در کسب و کار خود هستید و قصد ثبت شدن برند خود را در ذهن افراد دارید استفاده از این کمپین یکی از بهترین موثر ترین راه ها در دیجیتال مارکتینگ است.اگر سوال ابهامی درباره بازاریابی ۳۶۰ درجه داشتید میتوانید از طریق کامنت با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده

سایر مقالات دلوان

تبلیغات نیتیو چیست

تبلیغات همسان چیست؟ (native ads)

تبلیغات همسان یا بومی مفهوم ایجاد تبلیغاتی است که با محتوای صفحه به قدری منسجم باشد، در طراحی ادغام شده و با رفتار پلتفرم سازگار

هک رشد یا خلق رشد چیست؟

هک رشد یا خلق رشد فرایندی است که با به کارگیری آن می‌توان کسب و کار‌ها را صرف نظر از حوزه فعالیت آن‌ها گسترش داد.