سیر تا پیاز افیلیت مارکتینگ (Affiliate Markting)

افیلیت مارکتینگ چیست

همه ما آرزو داشتیم درآمد کم دردسرتری داشته باشیم، دوست داشتیم سرمایه‌امان با زحمت کمتر سود بیشتری به ما برساند. چیزی که به اسم درآمد غیرفعال معرفی شده.اما خب این روزها اکثر آرزوها زود واقعی می‌شوند، چه می‌گویید اگر بگویم می‌توانم راهی را به شما معرفی کنم که به این آرزو برسید؟

روشی که قصد معرفی آن را دارم، صنعت افیلیت مارکتینگ است. صنعت افیلیت مارکتینگ دروازه شروع راه است، کسانی که قصد بالابردن ترافیک وبسایت خود را دارند یا کارآفرینان که دنبال ایجاد کسب و کار هستند دری است برای شروع درآمدزایی.

 

افیلیت مارکتینگ (Affiliate Markting) چیست؟

حتما روزانه حداقل یک وبسایت برای خواندن مطلب یا هر دلیل دیگری مراجعه می‌کنید و متوجه تبلیغاتی که گوشه و کنار سایت هستند شده‌اید که سایت‌های دیگر را برای خدمات مختلف تبلیغ‌ می‌کند.

خب این سایت یک affiliate  یا معرف (ما افیلیت‌ها را با نام منتشر کننده (publisher) هم می‌شناسیم) است و اینکار دقیقا افیلیت مارکتینگ است! چطور؟ اگر شما از طریق تبلیغ سایتی که داخل آن بودید از آن مجموعه خرید کنید یا خدماتی بگیرید، مبلغی از خرید شما به‌عنوان کمیسیون به سایت اول تعلق می‌گیرد. اما نکته کار اینجاست که پورسانت فقط وقتی به سایت تبلیغ کننده می‌رسد که شما از طریق کلیک بر تبلیغ آن وارد سایت پذیرنده شده و خرید کنید.

 

اینفوگرافی افیلیت مارکتینگ

افیلیت‌ها چه کسانی هستند؟

افیلیت‌ همیشه یک شخص نیست و ممکن است یک سازمان باشد. معروف‌ها با تولید محتوای جذاب برای مخاطبین خود تبلیغ محصولات و خدمات دیگر را می‌کنند.

از نکاتی که موفقیت تبلیغ را تضمین می‌کند؛ ارتباط تبلیغ و محتوای وب‌سایت است. مثلا اگر سایت درباره مد و فشن است، تبلیغ ظروف آشپزخانه چندان بازخوردی نخواهد داشت، اما تبلیغ وب‌سایتی که شلوار می‌فروشد مطمئنا بازده خوبی خواهد داشت.

تبلیغ موارد مرتبط به مخاطب این حس را القا می‌کند که شما کاملا در حوزه خود کاربلد و قابل اعتماد هستید. مخاطب همیشه تصور یک متخصص را از شخصی که راجب چیزی اظهار نظر می‌کند دارد، نباید این تصویر را خراب کرد.

وقتی مخاطب همچین تصوری از شما دارد در نتیجه پیشنهادات شما هم در نظرش هوشمندانه و کاربردی هستند، پس به‌طور ناخوداگاه ترغیب به خرید می‌شود و حس می‌کند لازم است که این محصول را داشته باشد وگرنه یک جای کار می‌لنگد. مزیت افیلیت مارکتینگ برای ناشران در فروش محصولات به مخاطبین خود بدون هزینه انبارداری و یا تولید است و تنها سه المان بر میزان درآمد آن‌ها تاثیر دارد:

 • میزان بازدهی و اعتبار کسب و کاری که با آن در حال همکاری هستید.
 • مقدار مبلغی که در ازای تبلیغات با صاحب کسب و کار توافق می‌کنید.
 • میزان شناخت شما بر مخاطبین و دانستن زمینه علاقمندی آن‌ها

در واقع صنعت افیلیت مارکتینگ حول محور سه شخصیت می‌چرخد:

 1. Merchant:صاحبان کسب و کار که با همکاری با دیگران سعی در فروش محصولات خود دارند.
 2. Publisher (منتشر کننده): صاحبین وبسایت‌ها و بلاگ‌ها که با قرار دادن لینک‌ها یا بنرها محصولات و خدماتی را به مخاطبین خود ارائه کرده و درآمدی از این راه کسب می‌کند.
 3. کاربران:مخاطبین با کلیک کردن بر لینک‌ها این معامله را به جریان می‌اندازند.
مطالعه بیشتر  قیف بازار یابی چیست؟

 

Merchant (فروشنده محصولات) کیست؟

در صنعت افیلیت مارکتینگ به سازنده اثر و تلبیغات فروشندگان محصولات یا بازرگان گفته‌ می‌شود. بازرگان‌ها برای برند خود خریدار پیدا می‌کنند و بابت این تبلیغات مقدار معینی سود می‌دهند. افیلیت برای هر دو سر ماجرا معامله دو سر برد است، بازرگان محصولاتش را به فروش می‌رساند و تبلیغ کننده بدون کار خاصی سود خودش را از هر فروش برمی‌دارد.

اکثر کسب و کارهای کوچک کاربرد چندانی در افلیت مارکتینگ برای کسب و کار خود نمی‌بینند، در صورتی که این روش بهینه‌ترین راه ممکن برای رسیدن به هدف‌های بازاریابی است و حتی جزو روش‌های ROI بالا در مارکتینگ محسوب می‌شود.  این بازاریابی؛ یک بازاریابی بدون ریسک است که شما فقط  در صورتی پرداخت می‌کنید که انتظاراتتان برآورده شده باشد.

 

مسیر افیلیت مارکتینگ

نحوه‌ی کار Affiliate Marketing به چه صورت است؟

افیلیت مارکتینگ کاملا Performance-based (مبتنی بر عملکرد) عمل می‌کند. یعنی تا وقتی مشتری از طریق شما با بازرگان تعاملی نداشته باشد سودی به شما نخواهد رسید. این روش بازاریابی تاثیر مستقیمی بر روی فروش و کسب و کار شما خواهد داشت.

این سود طبق توافق شما و بازرگان میتواند کلیک روی تبلیغ، ثبت اطلاعات در وب‌سایت و یا خرید باشد. به طور کلی کسب درآمد از این صنعت به روش‌های زیر است:

 • PPC (پرداخت به ازای کلیک) : در این مدل افیلیت به ازای هر کلیک روی تبلیغ مبلغی دریافت می‌کند و اصلا مهم نیست این کلیک منجر به فروش محصول یا سود برای بازرگان شده یا نه. اما این روزها چندان از این روش استفاده نمی‌شود، چون تمام ریسک بر دوش بازرگان است.
 • PPL (پرداخت به ازای سرنخ) : برای آشنایی با این روش اول باید بدانیم سرنخ (Lead) چیست، هر کسب و کاری یک سری مشتری دارد که با فعالیتش آشنایی دارند و آنچنان هم بی‌تفاوت و غریبه نیستند، اما خریدار هم نیستند و اطلاعات کمی در حد اسم و شماره، یا ادرس ایمیل از آن‌ها دارید. حالا یکی از کارهایی که در افیلیت مارکتینگ انجام می‌شود دادن یک‌سری سرنخ به سازنده است. مثلا در صورت ثبت‌نام تخفیف یا دوره آزمایشی به مشتری هدیه ‌می‌دهید.
 • PPS (پرداخت به ازای خرید) : رایج ترین نوع افیلیت مارکتینگ همین است که به ازای هر خریدی که برای بازرگان ایجاد کنید سودی از آن دریافت کنید. رایج بودن این نوع ریسکی است که تمام آن بر دوش افیلیت است.
 • CPM (پرداخت به‌ازای نمایش آگهی): این روش معمولا در شبکه‌‍های مجازی کاربرد دارد و به طور دقیق‌تر به ازای هر هزار بازدید (imprison) که تبلیغ شما به دست می‌آورد پرداختی صورت گیرد، اما خب از این هزار بازدید ممکن است تنها 50 کلیک داشته باشد.
مطالعه بیشتر  معرفی مدل AIDA در تبلیغات و دیجیتال مارکتینگ

 

افیلیت مارکتینگ در سطح جهانی

اگر دستی در دنیای تجارت داشته باشید حتما با وب‌سایت Statista آشنایی دارید، این وبسایت آمارها و گزارش‌های دنیای تجارت در بیش از 10 کشور جهان منتشر می‌کند. این سایت پیش‌بینی کرده درآمد افیلیت مارکتینگ تا سال 2022 به بالای 8 میلیارد دلار برسد.

 

 9 نکته برای موفقیت در افیلیت مارکتینگ

خیلی از سایت‌ها و فعالان عرصه افیلیت مارکتینگ علی‌رغم تلاش‌هایی که می‌کنند موفقیتی کسب نمی‌کنند، افیلیت مارکتینگ نیاز به داشتن تیمی که مهارت‌هایی مثل سئو، کپی رایتینگ، تولید محتوا و طراحی و پشتیبانی وبسایت را بدانند دارد. در ادامه 8 روش پیشنهادی برای موفقیت در صنعت افیلیت مارکتینگ را بررسی می‌کنیم:

 1. یک پلتفرم انتخاب کنید: برای اینکه افراد به شما مراجعه کنند اول باید شخص اثرگذاری باشید، در قدم اول باید وبسایت یا صفحه خود را را اندازی کنید و فعالیت مستمر در آن داشته باشید تا مخاطبان خود را پیدا کنید.
 2. محتوای با کیفیت: قبل از ورود به افیلیت مارکتینگ و کسب درآمد نیاز به داشتن مخاطب دارید و اصلا افیلیت مارکتینگ بر اساس ترافیک وبسایت است و تولید محتوای با میفیت و سئوی اصولی ترفیک سایت شما را افزایش می‌دهد. مهم این است که شما مخاطبین همیشگی پیدا کنید، تمام تلاش‌ها برای تولید محتوا و سئوی اصولی پیدا کردن مخاطبین جدیدی است که علاقمندی خود را در سایت شما پیدا می‌کنند و مخاطب دائمی شما می‌شوند.
 3. مخاطب خود را بشناسید: حالا که مخاطبین خود را جذب کرده‌اید زمانش رسیده که مناسب‌ترین محصولات را اراده دهید، بالاتر هم اشاره کردیم، مثلا اگر مخاطب شما برای داشتن اطلاعات زمینه عکاسی به سایت شما مراجعه می‌کند، بهترین روش معرفی پکیج‌های آموزش عکاسی، لوازم دوربین و عکاسی و… است. قرار دادن تبلیغات نامربوط به موضوع سایت نه تنها سودی در زمینه افیلیت مارکتینگ برای شما نخواهد داشت، بلکه ترافیک سایت خود را هم از دست می‌دهید.
 4. صادق باشید: محصولات و خدماتی را معرفی کنید که از کیفیت آن‌ها مطمئن باشید، در توضیحات درباره محصول مبالغه نکنید! اگر یکبار کسی از طریق معرفی شما خرید کند اما کیفیتی که شما تضمین کردید را نبیند بار دیگر اینکار را نخواهد کرد و اعتمادش را به شما هم از دست خواهد داد. برعکس وقتی یکبار خرید کند و تضمین کیفیت شما را به چشم ببیند به بقیه تبلیغات شما هم توجه نشان خواهد داد.
 5. تبلیغ نکنید! : شاید بپرسید چطور باید تبلیغ نکرد وقتی اصلا قصد معرفی محصولی است، هرچه بیشتر به مخاطب القا کنید این محصول مرتبط با محتای شماست و مخاطب نیاز خود را در تهیه محصول ببیند، بازاریابی شما موفق تر خواهد بود.
 6. عکس و ویدئو منتشر کنید: همه دوست دارند تصویر و فیلم محصولی که قصد خرید آن را دارند، هم به صورت ژورنالی و هم ارسالی مشتری را ببینند، بد نیست برای جلب اعتماد مخاطبین خود عکس و ویدئویی ضمیمه کنید. این روش خیلی بهتر از نوشتن متن‌های طولانی است که اکثر مخاطبین حتی آن‌ها را نمی‌خوانند.
 7. سه سوال بپرسید: قبل از پذیرفتن همکاری، سه سوال از خود بپرسید؛
 • مخاطب: اصلا این محصول مخاطب من را جذب می‌کند؟
 • ارزش: حاضر به خرید این محصول هستید؟
 • سود: این محصول کاربران شما را تبدیل به مشتری خواهد کرد؟
 1. با برندهای مختلف همکاری کنید: بهتر است خودتان را به همکاری با یک Merchant محدود نکیند و با فروشگاه‌ها و برندهای مرتبط با زمینه خود همکاری کنید تا به مرجعی در زمینه خود تبدیل شوید. همچنین تنوع محصولات شما باعث می‌شود درآمدتان همیشگی باشد.
 2. گوگل آنالیتکس دوست شماست! : سعی کنید منبع ترافیکی پیج خود را پیدا کنید. اینطوری بهترین محصولاتی که مورد استقبال مخاطبینتان قرار می‌گیرد را انتخاب می‌کنید. در گوگل آنالیتکس منابع ترافیکی خود را چک کنید، این منابع می‌تواند شامل زمان صرف شده در پیج شما، موقعییت مکانی، جنسیت، سن، زمان مراجعه به صفحه شما در شبانه روز، دستگاه کاربر هنگام ورود به سایت و… باشد. با دستیابی به این اطلاعات شما سلطه بیشتری بر اوضاع خواهید داشت.
مطالعه بیشتر  استراتژی STP چیست؟ بخش‌بندی، هدف‌گیری، جایگاه‌یابی

 

درآمد افیلیت مارکتینگ

درآمد افیلیت مارکتینگ چقدر است؟

میخواهیم راز مهمی درباره‌ی افیلیت مارکتینگ با شما در میان بگذاریم، آماده‌اید؟

مهم درآمد کل شما نیست! خب بله طبیعی است که تعجب کنید، اما صبر کنید تا ادامه‌اش را بشنوید، مهم سود خالص شماست. برای مثال، فرض کنید روزانه 200 هزار تومان از افیلیت مارکتینگ درآمد دارید اما با روش‌های تبلیغاتی و غیره حدود 100 الی 150 تومان خرج می‌کنید تا برای سازنده مشتری داشته باشید.

حالا فرض کنید محتوای جذابی برای مخاطب تولید می‌کنید و روزانه 50 تومان از افیلیت مارکتینگ درآمد دارید.در آخر مهم زمینه فعالیت شما، تعداد کاربران، کیفیت محتوا و پلتفرم در حال فعالیت شماست.پرداخت‌ها در این بازاریابی به صورت ماهانه یا هفتگی صورت می‌گیرد، اما بازهم به توافق شما و کارفرما بستگی دارد.

 

در آخر

دنیای امروز خیلی سریع تغییر می‌کند، روش‌هایی که تا دیروز بهترین بازده را داشت امروز عملا تلاش بیخود است. این قاعده فقط برای دیجیتال مارکتینگ‌ها نیست و حتی مارکتینگ در در دنیای واقعی هم به این صورت در آمده، در گذشته داشتن پنل پیامکی یا چاپ تراکت بازده بسیار عالی داشت، اما امروزه درصد بازده نسبت به هزینه اصلا به صرفه نیست.شما باید هرلحظه گوش به زنگ باشید و شرایط را بررسی کنید و اول از همه سعی در پیشرفت و ارتقای صفحه خود داشته باشید. اگر دنبال روش‌های دیگری در دیجیتال مارکتینگ هستید پیشنهاد میکنم سری به مقاله ایمیل مارکتینگ هم سری بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده

سایر مقالات دلوان

تبلیغات نیتیو چیست

تبلیغات همسان چیست؟ (native ads)

تبلیغات همسان یا بومی مفهوم ایجاد تبلیغاتی است که با محتوای صفحه به قدری منسجم باشد، در طراحی ادغام شده و با رفتار پلتفرم سازگار

هک رشد یا خلق رشد چیست؟

هک رشد یا خلق رشد فرایندی است که با به کارگیری آن می‌توان کسب و کار‌ها را صرف نظر از حوزه فعالیت آن‌ها گسترش داد.