قیف بازار یابی چیست؟

قیف-بازاریابی-چیست

امروزه بازاریابی دیجیتال تقریبا جای تمام بازار یابی ها را گرفته است. صاحبان کسب و کار اگر بخواهند خود را از داشتن اطلاعات درباره بازاریابی دیجیتال و تبلیغات دیجیتالی دور کنند در واقع به کسب و کار خود آسیب زده اند امروز باهم بررسی می کنیم که دقیقا قیف بازاریابی چیست، از کجا آمده است و به چه کارمان می آید. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

به چه چیزی قیف بازاریابی می گویند؟

قیف بازاریابی مدلی است که مسیری را که مشتری بالقوه از آگاهی از برند شما تا خرید یک کالا یا خدمات طی می کند را نشان می دهد. این مدل شامل چندین مرحله از تعامل مشتری با یک برند است. شرکت ها از قیف های بازاریابی برای درک نیازهای مشتریان خود در هر مرحله، بهینه سازی تلاش های بازاریابی و ایجاد فروش بیشتر استفاده می‌کنند. قیف بازاریابی نمایشی بصری از مراحلی است که بازدیدکننده از اولین باری که درباره برند شما می‌یابد تا زمانی که تبدیل می‌شود انجام می‌دهد. رایج ترین نوع قیف بازاریابی چهار مرحله است:

  • توجه: یک مشتری بالقوه آگهی شما، پست رسانه های اجتماعی را می بیند یا از یک دوست در مورد شما می شنود.
  • علاقه: آنها فکر می کنند شما می توانید یک مشکل را حل کنید و می خواهند بیشتر بیاموزند.
  • تمایل: مشتری تحقیقات خود را انجام داده است و می خواهد تبدیل شود.
  • اقدام: مشتری بالقوه اقدامی انجام می دهد – آنها آیتم شما را می خرند، یک نسخه نمایشی را برنامه ریزی می کنند یا هر اقدام دیگری را که می خواهید انجام می دهند.

 

تعریف قیف بازاریابی (Marketing Funnel)

اصول اولیه قیف بازاریابی از دهه 1900 ثابت مانده است. با این حال، هیچ مدل واحدی توسط همه شرکت ها پذیرفته نشده است. برخی ترجیح می دهند مدل خود را ساده نگه دارند و از استراتژی “TOFU-MOFU-BOFU” استفاده می کنند که به بالای قیف، وسط قیف و پایین قیف به عنوان عناصر متمایز اشاره می کند.برخی دیگر معتقدند که افزودن مراحل “وفاداری” و “حمایت” به قیف، استراتژی بازاریابی را بهبود می بخشد. به هر حال، کسب‌وکارها با خروج مشتریان تا 1.6 تریلیون دلار در سال ضرر می‌کنند.

مطالعه بیشتر  هک رشد یا خلق رشد چیست؟

قیف بازاریابی چیست

استراتژی برای هر مرحله از قیف بازاریابی

قیف بازاریابی به عنوان یک کل واحد کار می کند. این به این معنی است که هر بخش باید کاملاً کار کند تا سفر موفق باشد. چیزهای زیادی وجود دارد که اصطکاک را در قیف بازاریابی آنها کاهش می دهد. برای مثال:

آگاهی: استراتژی های محتوای مارک دار برای مخاطبان جذاب است و آنها را پذیرای تعاملات آینده می کند.

توجه: حامیان برند و اثبات اجتماعی به مشتریان کمک می کنند زمانی که شما را با رقبا مقایسه می کنند.

تبدیل: یک فرآیند خرید ساده ریسک خرید را کاهش می دهد.

وفاداری: یک برنامه وفاداری با تخفیف های منظم، تعاملات ایمیلی و رسانه های اجتماعی مشتریان را حفظ می کند.

حمایت: افراد پذیرا در برنامه وفاداری شما از قیف های بازاریابی آینده شما حمایت می‌کنند.

 

مزایای قیف های بازاریابی شامل چه مواردی می شود؟

قیف های بازاریابی سفر مشتری را ساده می کند و شرکت ها را آسان تر می کند. این راه‌حل‌ها هر مرحله از فرآیند تصمیم‌گیری مشتری را ترسیم می‌کنند و مراحلی را که می‌خواهند در هر مرحله بردارند، برنامه‌ریزی می‌کنند. یک قیف بازاریابی تقریباً برای هر تعامل با مشتری اعمال می شود. چه به دنبال فروش آنلاین باشید، چه به دنبال ایجاد ترافیک برای فروشگاه آجر و ملات خود یا جمع آوری کلیک به عنوان یک شرکت وابسته باشید، به یک قیف بازاریابی نیاز دارید.

قیف روشی قدرتمند برای ایجاد دید در هر مرحله از ارتباط با مشتری است. بزرگترین مزیت Marketing Funnel قابلیت اندازه گیری آنهاست. قیف شما به شما نشان می دهد که کجا مشتریان خود را از دست می دهید تا به شما کمک کند استراتژی خود را تغییر دهید. به عنوان مثال، اگر مشتریان خود را قبل از رسیدن به مرحله دوم از دست بدهید، به یک کمپین آگاهی از برند بهتر نیاز دارید.

مطالعه بیشتر  روابط عمومی دیجیتال (DPR) و مزایای آن چیست؟

 

 

انواع مختلف قیف بازاریابی چیست؟

در این مقاله، ما بر روی قیف های بازاریابی تمرکز می کنیم، یعنی قیف هایی که با نوعی کمپین بازاریابی شروع می شوند. این ممکن است یک تبلیغ PPC، کمپین بازاریابی محتوا، دانلود کاغذ سفید، تبلیغ ویدیویی، تبلیغ رسانه های اجتماعی یا حتی یک تبلیغ IRL باشد. نکته این است که اولین گام در قیف نوعی کمپین بازاریابی است.

انواع دیگری از قیف ها که ممکن است در مورد آنها بشنوید عبارتند از:

قیف های فروش

قیف های وبینار

قیف های ایمیل

قیف های بازاریابی ویدیویی

قیف آهنربایی سرب

قیف های صفحه اصلی

مراحل و تبدیل های قیف بازاریابی

بیایید تا با هم دیگر مرحله به مرحله قیف را پیش برویم تا درک بهتری از آن داشته باشیم.

قیف بازاریابی

  • آگاهی: آگاهی بالاترین مرحله قیف بازاریابی است. مشتریان بالقوه از طریق کمپین های بازاریابی و تحقیق و کشف مصرف کننده به این مرحله کشیده می شوند. اعتماد و رهبری فکری با رویدادها، تبلیغات، نمایشگاه‌های تجاری، محتوا (پست‌های وبلاگ، اینفوگرافیک‌ها، و غیره)، وبینارها، پست مستقیم، کمپین‌های ویروسی، رسانه‌های اجتماعی، جستجو، ذکر رسانه‌ها و موارد دیگر ایجاد می‌شود. در اینجا، تولید سرنخ اتفاق می‌افتد، زیرا اطلاعات جمع‌آوری می‌شود و سرنخ‌ها به سیستم مدیریت سرنخ برای پرورش بیشتر در قیف کشیده می‌شوند.

 

  • علاقه: هنگامی که سرنخ ها تولید می شوند، به مرحله علاقه می روند، جایی که در مورد شرکت، محصولات آن و هر گونه اطلاعات مفید و تحقیقاتی که ارائه می دهد اطلاعات بیشتری کسب می کنند. در اینجا فرصتی برای برندها فراهم شده است تا با افراد موجود در پایگاه داده اصلی خود ارتباط برقرار کرده و موقعیت خود را معرفی کنند. بازاریابان می‌توانند از طریق ایمیل‌ها، محتوایی که بیشتر در مورد صنایع و برندها، کلاس‌ها، خبرنامه‌ها و موارد دیگر هدف قرار می‌گیرند، سرنخ‌ها را پرورش دهند.

 

  • در نظر گرفتن: در مرحله بررسی، سرنخ ها به سرنخ های واجد شرایط بازاریابی تبدیل شده و به عنوان مشتریان بالقوه دیده می شوند. بازاریابان می‌توانند اطلاعات بیشتری درباره محصولات و پیشنهادات از طریق کمپین‌های ایمیل خودکار به مشتریان بالقوه ارسال کنند، در حالی که به پرورش آنها با محتوای هدفمند، مطالعات موردی، آزمایش‌های رایگان و موارد دیگر ادامه می‌دهند.
مطالعه بیشتر  سیر تا پیاز افیلیت مارکتینگ (Affiliate Markting)

 

  • هدف: برای رسیدن به مرحله قصد، مشتریان بالقوه باید نشان دهند که علاقه مند به خرید محصول یک برند هستند. این می تواند در یک نظرسنجی، پس از نمایش یک محصول، یا زمانی که یک محصول در سبد خرید در یک وب سایت تجارت الکترونیک قرار می گیرد، اتفاق بیفتد. این فرصتی برای بازاریابان است تا دلیل محکمی برای اینکه چرا محصولشان بهترین انتخاب برای خریدار است، ارائه دهند.

 

  • ارزیابی: در مرحله ارزیابی، خریداران در حال تصمیم گیری نهایی در مورد خرید یا عدم خرید محصول یا خدمات یک برند هستند. به طور معمول، بازاریابی و فروش با یکدیگر همکاری نزدیکی دارند تا فرآیند تصمیم گیری را تقویت کنند و خریدار را متقاعد کنند که محصول برند آنها بهترین انتخاب است.

 

  • خرید: شما اینجا هستید! این آخرین مرحله در قیف بازاریابی است که در آن مشتری بالقوه تصمیم به خرید گرفته و به مشتری تبدیل می شود. اینجاست که فروش، معامله خرید را انجام می دهد. یک تجربه مثبت از سوی خریدار می تواند منجر به ارجاعاتی شود که به بالای قیف بازاریابی دامن می زند و این روند دوباره آغاز می‌شود.

 

در آخر

اکنون یاد گرفته اید که چگونه قیف های بازاریابی بسازید. دیدید که تاثیر قیف های بازاریابی بر روی کسب کار شما چیست، یکی از مهم ترین عامل های آن یک استراتژیک درست و رعایت دقیق آن است. بهتر است برای بهتر پیش رفتن این داستان از یک متخصص دیجیتال مارکتینگ کمک بگیرید. با کارشناسان خود مشورت کنید، جلسه بزارید سعی داشته باشید تا اطلاعات عمومی خود را بالا ببرید. هر چه درباره دیجیتال مارکتینگ بیشتر بخوانید آن را بهتر درک خواهی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده

سایر مقالات دلوان

تبلیغات نیتیو چیست

تبلیغات همسان چیست؟ (native ads)

تبلیغات همسان یا بومی مفهوم ایجاد تبلیغاتی است که با محتوای صفحه به قدری منسجم باشد، در طراحی ادغام شده و با رفتار پلتفرم سازگار

هک رشد یا خلق رشد چیست؟

هک رشد یا خلق رشد فرایندی است که با به کارگیری آن می‌توان کسب و کار‌ها را صرف نظر از حوزه فعالیت آن‌ها گسترش داد.