تبلیغات کلیکی (PPC) چیست؟ بررسی همه جانبه

تبلیغات کلیکی

حتما بارها پیش امده که صاحبان کسب و کار برای تبلیغات هزینه کرده و منتظر محض رضای خدا یک نفر بودند که از طریق این تبلیغات جذب شده باشند.شاید اصلا اسم تبلیغات کلیکی یا PPC به گوشتان نخورده باشد، اما با خواندن این مقاله نه تنها با این نوع تبیلغات آشنا می‌شوید، بلکه بعید میدانم از آن استفاده نکنید.

در این مقاله علاوه بر توضیح اینکه تبلیغات کلیکی چیست، چطور قیمت گذاری می‌شود و چه مزیت‌هایی برای کسب و کار شما خواهد داشت، تعدادی از سرویس‌هایی که این خدمات  را ارائه می‌دهند را با هم مقایسه می‌کنیم تا مطمئن شویم تا انتهای راه استفاده از این روش تبلیغات همراه شما بوده‌ایم. وقتش رسیده که به کسب و کارهایمان رونق دهیم.

تبلیغات کلیکی (PPC) چیست؟

یکی از مشکلات تبلیغات نداشتن تضمین است، یعنی شما هزینه را تقبل می‌کنید اما کسی نمی‌گوید بالاخره قرار است کسی از وبسایت شما بازدید کند یا خیر؟

مورد جالب توجه درباره تبلیغات کلیکی همین موضوع است که هر صدای کلیک برای شما خرج بر می‌دارد!تبلیغات کلیکی

تبلیغات کلیکی یا Pay Per Click که به صورت کوتاه شده PPC گفته می‌شود تبلیغاتی هدفمند است که هزینه تنها وقتی بر گردن شماست که مخاطب درباره‌ی تبلیغ شما کنجکاو شده و روی آن کلیک کند تا وارد پلتفرم معرفی شده شود.هر سرویس بسته به قیمت و تنظیمات متفاوتی که از هم دارند بررسی می‌شوند. این تنظیمات یکی از مزیت‌های PPC است که شمایید که هرچیزی درباره‌ی مخاطب هدف را مشخص می‌کنید! جالب نیست؟ یعنی شما زمان نمایش تبلیغ، ملیت، جنسیت، سن، علاقمندی و… مد نظر خودتان را اعلام کرده و منتظر کلیک می‌شوید.در سرویس تبلیغات کلیکی شما را تبلیغ‌دهنده (Advertiser) و سایت پر ترافیک را منتشرکننده‌ی تبلیغ (Publisher) می‌نامند.

CPC چیست؟

CPC  مقدار هزینه ای است که شما به اعضای هر کلیک به سایت های میزبانی مثل گوگل ادز می‌پردازید و هزینه های براساس هزینه پیشنهادی شما امتیاز کیفیتان و رتبه ای که دنبال کنندگان به شما می دهند محاسبه می‌شود. فرمولی هم برای این تعرفه در نظر گرفته شده که اینگونه محاسبه می‌شود:

رتبه تبلیغ رقبای شما تقسیم بر امتیاز کیفی شما به علاوه یک دهم.

 

CPC چیست

 

انواع تبلیغات کلیکی که مورد استفاده قرار میگیرد

اینهمه تنوع تبلیغات کلیکی موضوع را کمی هیجان‌انگیز می‌کند، امکانات بیشتر و بیشتری به مصرف کننده داده و به نفع صاحبان کسب و کار جلو می‌رود، که همه ما می‌دانیم کم پیش میاید. در ادامه انواع تبلیغاتی که در دسته تبلیغات کلیکی هستند را معرفی و توضیحی درباره آن‌ها نیز ارائه می‌دهیم.

 • PPC در شبکه‌های اجتماعی

وقتی اولین بار فیسبوک ایده اجرای تبلیغات کلیکی را داد، کم کم این ایده در پلتفرم‌های دیگر مثل لینکدین و اینستاگرام هم اجرا شد، این پست‌های نا‌آشنا با حالت تبلیغاتی در فید اینستاگرام شما دقیقا یکی از همین تبلیغات است.

تبلیغات کلیکی در شبکه های اجتماعی

 

 • سایت‌های مقایسه قیمت

این روزها بازار سایت‌های مقایسه قیمت داغ است، همه دوست دارند بالاترین کیفیت با کمترین قیمت را در اختیار داشته باشند. حتما اسم حداقل یکی از این سایت‌های مقایسه قیمت مثل ترب به گوشتان خورده، اتفاقا شاید کنجکاو شده باشید که سازوکار این سایت‌ها چطور است.این سایت‌ها بابت هر کلیک ورود به سایت محصولات یک فروشگاه هزینه‌ای از فروشگاه دریافت می‌کنند.

سایت های مقایسه قیمت

 

 • تبلیغات ریتارگتینگ (Retargeting)

یکی از مهم‌ترین دغدغه افرادی که دست به دامن تبلیغات می‌شوند رسیدن تبلیغ به جامعه هدف است. ریتارگتینگ (هدف‌گیری مجدد) که ریمارکتینگ هم گفته می‌شود چیست؟در این روش شما پیشنهادهای ویژه و وسوسه انگیز به افرادی ارائه  می‌کنید که قبلا به محتوای سایت علاقه نشان داده‌اند اما خب به هر دلیلی خریدی از آن نکرده‌اند.اگر راجب روش کار کنجکاو شده‌اید، شما کد (اسکریپت) سرویس مورد نظرتان (مثلا یکتانت یا مدیا اد) را داخل سایت قرار می‌دهید. این برنامه کامپیوتری بر اساس سوابق سرچ History کاربر مرتبط‌ ترین تبلیغات را برای او نمایش می‌دهد.

مطالعه بیشتر  روابط عمومی دیجیتال (DPR) و مزایای آن چیست؟

مثلا شما اخیرا از سایت محصولات مراقبت پوستی بازدید کرده‌اید، حالا سرویس تبلیغات بر اساس کوکی‌های ذخیره شده از بازدید شما تبلیغات محصولاتی که وارد صفحه‌ آن‌ها شده‌اید و یا محصولات دیگر آن را برای شما نمایش می‌دهد.

ریمارکتینگ

 • تبلیغات بنری همسان

تا به حال وارد سایتی شده‌اید که در آخر مطلب بخشی با عنوان مطالب مرتبط داشته باشد؟ مثلا اگر سایت درباره ورزش کوهنوردی باشد در انتهای آن سایتی که دارای کفش‌هایی مناسب کوهنوردی را برای خرید به شما معرفی کند؟تبلیغاتی که به این صورت منتشر می‌شوند کمتر جلوه تبلیغات داشته و دقیقا هم به شکل قالب و تم سایت هستند.

تبلیغات بنری همسان

 • تبلیغات بنری استاندارد

این تبایغات خیلی سمج وارانه در بین پست‌ها و یا بالا مطلب قرار دارند و بخاطر شکل متفاوتش اصلا نمی‌شود آن‎ها را نادیده گرفت. این تبلیغات معمولا برای شناساندن برند به مردم و برندسازی روش خوبی است.این نوع تبلیغات را در سایت‌های خبری به عنوان عکس‌های مستطیلی گوشه و کنار سایت زیاده دیده‌اید.

تبلیغات بنری استاندارد

 • تبلیغات کلیکی در جستجو

خیلی مهم است که وقتی کاربر در حال سرچ راجب موضوع مرتبط با کسب و کار ماست درست جلوی او ظاهر شویم و توجه او را به‌خود جلب کنیم. این روش تعداد بازدید کننده‌های زیادی را برای شما فراهم می‌کند.در این روش کمپینی با تعدادی کلمه کلیدی مربوط به کسب و کار خود معرفی کرده و سپس بودجه‌ای هم برای کمپین در نظر می‌گیرید. حالا برای کاربر کمین کرده و وقتی کاربر تبلیغ را دید و روی آن کلیک کرد مبلغی از بودجه شما کسر می‌شود.بهترین و قدرتمندترین نوع تبلیغات در جستجو Google ads است. حتما بارها مطلبی را سرچ کرده‌اید که کنار آن علامت AD نیز آمده باشد. این نتایج درواقع همان نتایج Paid search (نتایج پولی) هستند.

تبلیغات کلیکی در جست وجو

 • تبلیغات کلیکی نمایشی

این روش خیلی ساده‌است، شما بنر یا متن خود را به واسطه‌ی یک شرکت ارائه‌ دهنده تبلیغات کلیکی در سایت‌ها و اپلیکیشن‌های پر بازدید منتشر می‌کنید و به ازای هر کلیک هزینه‌ای پرداخت می‌کنید.

کلیک‌های هزینه‌بر، کلیکی چند؟

دو روش قیمت‌ ثابت و قیمت مزایده‌ ای برای قیمت‌گذاری تبلیغات کلیکی وجود دارد.

 1. قیمت ثابت (Flate-Rate)

شما قراردادی مبنی بر قیمت ثابت برای هرکلیک پرداخت می‌کنید و در تمام مدت قرار این قیمت افزایش نخواهد داشت.  این نوع قیمت‌گذاری اغلب در سایت‌های مقایسه قیمت استفاده می‌شود.

قیمت ثابت

 1. قیمت مزایده‌ای (Bid-Based)

این نوع قیمت گذاری خود به دو نوع تقسیم می‌شود  و تبلیغ برنده بر اساس دو عامل تعیین می‌شود. قیمت هر کلیک بر اساس مزایده بین تبلیغ دهندگان و به صورت انلاین و خودکار تعیین می‌شود، شما قیمت مد نظر خود را اعلام کرده و مزایده آغاز می‌شود. اجازه بدهید مکانیزم این نوع تبلیغات بر اساس دوعاملی که بالاتر به آن اشاره کردیم برایتان بازگو کنیم:

 • قیمت پیشنهادی (Bid)

شما بیشترین مبلغی که حاضرید برای هر کلیک پرداخت کنید را اعلام می‌کنید. بدیهی است که هرچه مبلغ پیشنهادی بالاتر باشد شانس برنده شدن شما در مزایده بالاتر است.

مزایده برای قیمت تبیلغات

 • امتیاز کیفیت (Quality Score)

میزان هماهنگی تبلیغ شما با علایق و نیازهای کاربران از 10 تعیین می‌شود و هرچه کاربران اشتیاق بیشتری به تبلیغ نشان دهند امتیاز کیفیت شما بالاتر خواهد بود. در اینجا کیفیت کار شما عامل تعیین کننده است.  در این سیستم هرچه استقبال کاربران از شما بیشتر باشد پول کمتری خواهید پرداخت.

نمره کیفی

مزایا و معایب تبلیغات کلیکی

مزایا تبلیغات کلیکی :

سرعت پاسخ گرفتن

هدف قرار دادن یک گروه خاص

امکان اندازه گیری دقیق سود به نسبت هزینه.

به طور کلی تبلیغات کلیکی در پاسخ گرفتن سرعت بیشتری نسبت به سئو دارد و آزادی شما نسبت به هدف گیری کاربران خاص بیشتر است.

مطالعه بیشتر  معرفی بهترین منابع آموزشی دیجیتال‌ مارکتینگ

مزایای تبلیغات کلیکی

معایب تبلیغات کلیکی :

تا پول هست کار میکنند

یکسری مخاطبان رو از دست می‌دهید

Click fraud : اگر بخواهیم به صورت دقیق به معایب تبلیغات کلیکی نگاه کنیم می بینیم که از نظر هزینه ای مجبوریم با جیب پر جلو برویم و به دلیل وجه بد تبلیغات کلیکی ممکن است کاربران به سایت شما مراجعه نکنند click fraud که در واقع همان کلیک های فیکی هستند که توسط ربات ها انجام میشود و شما هیچ وقت متوجه نمی‌شوید این کلیک ها فیک هستند یا کاربران واقعی.

معایب تبلیغات کلیکی

مقایسه سرویس‌های ارائه‌ی تبیلغات کلیکی و امکانات آن‌ها

در این بخش از مقاله سرویس‌هایی که تبلیغات کلیکی را ارائه کرده‌اند معرفی و امکاناتی که در اختیار شما قرار می‌دهند بررسی خواهیم کرد. سرویس‌های مورد بررسی ما گوگل ادز، یکتانت، مدیا اد، صبا ویژن، سنجاق، نوین خواهد بود.

 • یکتانت

بی شک یکتانت یکی از بهترین پلتفرم‌های تبلیغات ایران بوده و طی سال‌های اخیر پیشرفت زیادی داشته. این شرکت تبلیغاتی سه نوع تبلیغات همسان، تبلیغات استاندارد بنری و کمپین‌های محصول که نوعی از تبلیغات ریتارگتینگ هست را ارائه می‌دهد.

 • تبلیغات بنری استاندارد

اگر قصد برندسازی و معرفی برند خود را دارید این روش مناسب شما خواهد بود، این سرویس بنر شما را در گوشه و کنار سایت‌های همکار قرار خواهد داد.یکتا نت

 • تبلیغات محصول

فروشگاه‌های آنلاین از این نوع تبلیغ که جزو تبلیغات ریتارگتینگ هم هست استفاده زیادی خواهند داشت. در این نوع، شما اطلاعات محصول خود را از طریق اسکریپت برای یکتانت ارسال می‌کنید، تبلیغ شما به صورت خودکار ساخته شده و برای کاربران به نمایش درخواهد آمد.

 • تبلیغات همسان

تبلیغات همسان یکتانت از نوع بنری هستند و با عناوین “مطالب پیشنهادی از سراسر وب” یا “پیشنهاد روز” نمایش داده می‌شوند.

این شرکت تنظیماتی در زمینه‌ی تفکیک کاربران بر اساس اپراتورهای اینترنتی، استان‌های کشور و بر اساس نوعه دستگاه (سیستم، موبایل اندروید یا IOS) برای نمایش تبلیغ ارائه می‌دهد.

از دیگر مزیت‌های این شرکت تعیین هدف از سوی شما برای  اجرای کمپین است.(ثبت‌نام، عضویت، نصب، تکمیل فرم و حتی کلیک در بخشی مخصوص می‌باشد.

حتی در بخش ریتارگتینگ و تارگت شما تعیین می‌کنید مخاطبین چندبار در روز ریتارگت شوند، با چند روز تاخیر آغاز شود و کل این فرآیند چقدر زمان ببرد.

قیمت هر کلیک !

 • کمپین‌های ریتارگتینگ حداقل 300 تومان
 • برای کمپین‌های بنری 300 الی 3000 تومان
 • برای تبلیغات همسان بین 50 الی 1000 تومان
 • مدیا اد

مدیا اد سه نوع تبلیغ بنری، همسان و ویدئویی را ارائه می‌دهد. اما فعلا خدمات تبلیغات ویدیوئی آن غیر فعال است.مدیا اد

از نظر تنظیمات برای مخاطب هدف مشابه یکتانت عمل می‌کند به جز دو مورد که قابلیت هدفگیری مخاطبینی که تبلت دارند  و تفکیک کاربران و تشخیص استفاده آن‌ها از Mac یا Windows را نیز دارد. در مبحث ریتارگتینگ نیز فقط اپشن “هر مخاطب مجموعا چندبار ریتارگت شود” را دارد.

قیمت هر کلیک!

 • کمپین بنری از 300 تا 1000 تومان
 • تبلیغات همسان از 100 تا 1000 تومان
 • برای ریتارگتینگ هم 1000 تومان

نکته کوچکی که لازم است ذکر شود، با اینکه هزینه‌های مدیا اد از یکتا نت کمتر است اما تعداد رسانه‌های یکتانت دوبرابر مدیا اد بوده و تبلیغات شما را به صرت گسترده‌تری نمایش می‌دهد.

 • صبا ویژن

صبا ویژن از رقیبانش قدیمی‌تر بوده و تبلیغات نمایشی، ویدیویی و اپلیکشن را به اجرا در می‌آورد.صبا ویژن

در این سایت برخلاف دو سایت قبلی تنظیمات و هدف‌گذاری‌ها توسط شما تعیین نمی‌شود و به صورت رقابتی و در لحظه صورت می‌گیرد. سیستم هدفگیری این سرویس همانند دو شرکت قبلی است اما به صورت خودکار تارگتینگ صورت می‌گیرد.

قیمت هر کلیک!

هزینه تبلیغات کلیکی در صباویژن بر اساس تعداد بازدیدها و تعداد نمایش محاسبه می‌شود، در نتیجه کلیه بنرها و تبلیغات این سایت از 150 تومان هر 1000 بازدید آغاز می‌شود.

مطالعه بیشتر  مدل کانو و سنجش رضایت مشتری چیست؟

قیمت تبلیغات ویدئویی نیز بسته به تعداد پخش متفاوت است.

 • سنجاق

سنجاق نسبت به رقیبان رسانه‌ها و کاربران کمتری دارد و تبلیغات همسان، تبلیغات ویدیویی و تبلیغات بنری در سطح وب  ارائه می‌کند.

هدفگیری‌های این سرویس مشابه صبا ویژن است و فقط در موارد زیر با صبا ویژن تفاوت دارد:سنجاق

 • به جز بودجه کل انتخاب نوع اتصال شبکه (دیتا یا وای‌فای) را نیز دارید.

قیمت هر کلیک!

 • حداقل هزینه برای هرکلیک در کمپین‌های بنری 480 تومان
 • حداقل هزینه برای هرکلیک در تبلیغات همسان 200 تومان
 • هزینه مشخصی برای ریتارگتینگ در نظر گرفته نشده است.

 

 • گوگل ادز

اگر از من بپرسید، گوگل ادز در این زمینه بهترین و دقیق‌ترین خدمات را به شما ارائه می‌دهد. قدرت هدف‌گیری بالایی دارد و تبلیغ شما را دقیقا برای مخاطب دلخواه شما نمایش می‌دهد. برای اثبات این ادعا نگاهی به لیست تنظیمات هدف بیندازید:

 • سن کاربرتبلیغات کلیکی گوگل ادز
 • جنسیت کاربر
 • علایق کاربر
 • ساعات روز
 • داشتن یا نداشتن والدین
 • سیستم عامل اندروید، IOS ،ویندوز، مک و…
 • نوع دستگاه نمایش و مدل و برند آن
 • زبان هر کشور
 • موقعییت مکانی از قاره تا منطقه
 • اپراتور اینترنتی
 • نمایش تبلیغ در سایت‌های مورد نظر شما

قیمت هر کلیک!

اول از همه، هرچه هزینه بیشتری پرداخت کنید و امتیاز کیفیت بالاتری کسب کنید رتبه تبلیغ بالاتری خواهید داشت. اما خب اول باید مقداری در رابطه با محاسبه امتیاز کیفیت توضیح دهیم تا بدانید چه کارهایی برای انجام دادن دارید.

 • نرخ کلیک : هر چه تعداد کلیک بیشتر، امتیاز کیفیت شما بالاتر محسوب می‌شود.
 • مرتبط بودن تبلیغ: یعنی جستجوی کاربر و نتیجه‌ای که تبلیغ شما به او نشان می‎دهد و محتوای آن با یکدیگر ارتباط داشته باشند.
 • تجربه کاربر از صفحه فرود: اگر پس از ورود به سایت شما بلافاصله آن را ببندد امتیاز کیفیت شما دچار تنزل خواهد شد، پیشنهاد میکنم با بهینه کردن سایت و جذاب‌تر کردن آن برای مخاطب هدف اورا ترغیب به بازدید از سایت کنید.

گوگل همچنین قابلیت قیمت دوم (Second Bid) را دارد، یعنی شما تنها به اندازه‌ای پول پرداخت می‌کنید که از نفر پایینی خود رتبه بالاتری داشته باشید. مثلا اگر من 4 دلار برای هر کلیک پیشنهاد دهم و نفر پایینی من 2 دلار، من تنها 2.01 دلار پرداخت می‌کنم. ینی تنها 0.01 بیشتر از نفر پایینی خود پرداخت می‌کنم. در نهایت موضوع هزینه کاملا به رقبا بستگی دارد و قیمت در نهایت توسط شما و رقابایتان مشخص می‌شود.

 • نوین

شرکت نوین یکی از شرکت‌های معتبر و معروف ایرانی بوده که شرایط ویژه‌ای در ارائه خدمات تبلیغات کلیکی دارد. این شرکت همکار رسمی گوگل بوده و می‌توان با کمک این شرکت درخواست تبلیغات کلیکی گوگل ادز را داد. این شرکت با بیش از 1000 رسانه متنوع همکاری دارد.نوین

انواع تبلیغات کلیکی ارائه شده توسط این شرکت شامل تبلیغات در سطح وب، در اپلیکیشن‌های فارسی، نمایش بنر ویدیویی در رسانه‌های مختلف و پیشنهاد محتوا در انتهای مقالات سایر سایت‌ها است.

هدف‌گیری تبلیغاتی آن بر مبنای موضوع رسانه، مکان جغرافیایی، زمان تبلیغ و دستگاه  مورد استفاده مخاطب بوده نیز می‌باشد.

در آخر

اگرچه گوگل به‌طور غیرقابل انکاری در این زمینه بهترین است و امکانات بی‌نظیری در اختیار کاربران قرار می‌دهد. اما به دلیل تحریم‌ها دسترسی به سرویس‌های بومی انتخاب ماست که البته به دلیل نمایش در سایت‌های پر بازدید ایرانی نتیجه خوبی برای کسب و کار شما در بر خواهد داشت، آیا شما تجربه‌ای در این زمینه با هر یک از این سرویس‌ها داشته‌اید؟ سرویسی هست که پیشنهاد بدهید و جای آن در ماین مقاله خالی باشد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده

سایر مقالات دلوان

تبلیغات نیتیو چیست

تبلیغات همسان چیست؟ (native ads)

تبلیغات همسان یا بومی مفهوم ایجاد تبلیغاتی است که با محتوای صفحه به قدری منسجم باشد، در طراحی ادغام شده و با رفتار پلتفرم سازگار

هک رشد یا خلق رشد چیست؟

هک رشد یا خلق رشد فرایندی است که با به کارگیری آن می‌توان کسب و کار‌ها را صرف نظر از حوزه فعالیت آن‌ها گسترش داد.