روابط عمومی دیجیتال (DPR) و مزایای آن چیست؟

روابط عمومی دیجیتال

یکی از زیر شاخه های روابط عمومی، روابط عمومی دیجیتال (DPR) است که از طریق رسانه های اجتماعی  فضای اینترنت صورت می‌گیرد. روابط عمومی دیجیتال باعث افزایش اعتبار، نرخ تبدیل می‌شود. هم چنین آن را نباید با بازاریابی اینترنتی و تبلیغات آنلاین اشتباه گرفت. آشنایی با این نوع روابط عمومی به کسب و کار شما کمک خواهد کرد به شرطی که به درستی انجام شود. در این مقاله، هرچیزی که باید از روابط عمومی دیجیتال بدانید را جمع‌آوری کرده‌ایم. با ما همراه باشید.

 

public relations
روابط عمومی

 

روابط عمومی چیست؟

روابط عمومی مجموعه‌ای از اقدامات مشخصی است که هر سازمان برای برقراری ارتباطات مؤثر و هدفمند با گروه‌ هایی که با آن در ارتباط‌‌اند انجام می‌دهد. در واقع روابط متقابل بین سازمان و مردم را مدیریت می‌کند. هم چنین هر کسب و کار اقداماتی در راستای اهداف مورد نظر خود انجام می‌دهد. متخصص روابط عمومی یک برنامه ارتباطی تهیه می‌کند و از رسانه ‌ها به شکل مستقیم و غیرمستقیم برای ایجاد و حفظ تصویر مثبت برند، شهرت، اعتبار اجتماعی و رابطه محکم با مخاطب هدف بهره می‌برد. این متخصصان در واقع افکار عمومی پیرامون برند را بررسی می‌کنند و با برقراری ارتباط و استفاده از رسانه ‌ها این افکار را تغییر یا بهبود می‌دهند. به طور کامل وظایف آنان شامل:

 • آگاه سازی مردم نسبت به فعالیت سازمان
 • مدیریت بحران کسب و کارها
 • تولید محتوای استراتژیک براساس نیاز برند

یکی از ابعاد مهم ارتباطات در روابط عمومی روابط متقابل کسب ‌و کار با مردم است. ارتباط با بخش های مختلف شعبه ‌ها، سازمان، شرکا، همکاران، رقبا، سازمان ‌ها، کسب‌ وکارهای مشابه و مکمل و… از دیگر مواردی هستند که آن‌ ها بررسی و مدیریت می‌کنند. یک متخصص روابط عمومی باید بداند که از چه ابزارهایی در چه زمان‌ هایی و برای چه اهدافی استفاده کند.

هدف اصلی در فرآیند های روابط عمومی، حفظ اعتبار و ایجاد رابطه استراتژیک با مردم، مشتریان، کارمندان و سرمایه‌ گذاران است تا از این طریق، قسمتی از موفقیت سازمان تضمین یا از ایجاد بحران جلوگیری شود.

روابط عمومی دیجیتال چیست؟

با پیشرفت تکنولوژی و نفوذ اینترنت میزان استفاده از آن روز به ‌روز بیشتر شد و بر این اساس میزان مخاطبان و مشتریان در این فضا افزایش یافت و روابط عمومی دیجیتال با بکارگیری ابزار های دیجیتال و آنلاین در راستای تحقق برنامه ها و اهداف روابط عمومی کاربرد دارد و از این طریق مخاطبان زیادی را جذب می‌کند. ظهور شبکه‌ های اجتماعی و انواع سایت ‌های مختلف این شرایط را ایجاد کرده است. اگر بتوانید ارتباط نزدیک و تعامل بهتری با مخاطبان و مشتریان داشته باشید و برنامه‌ ها و کمپین ‌های روابط عمومی دیجیتال را انجام دهید، دیده شدن یک برند را افزایش می‌دهد.

مطالعه بیشتر  تبلیغات همسان چیست؟ (native ads)

 

Digital PR
روابط عمومی دیجیتال

 

انواع استراتژی‌ های روابط عمومی دیجیتال

مواردی مانند: تولید محتوا، سئو و بهینه ‌سازی سایت، ایجاد بک‌ لینک، انتشار رپورتاژ آگهی (نوعی از تبلیغات متنی در قالب یک گزارش)، بازاریابی محتوایی و… همه می‌توانند بخشی از برنامه ‌های روابط عمومی دیجیتال باشند که انتخاب هر کدام از آن ها به برنامه ‌ها و سیاست‌ های هر مجموعه بستگی دارد. چند مورد از استراتژی‌های رایج برای روابط عمومی دیجیتال را بیان می‌کنیم:

 • انتشار رپورتاژ در سایت ‌های پرمخاطب و پربازدید
 • دریافت بک لینک با نوشتن مقالات مفید و جامع و انتشار در فضای آنلاین
 • پوشش دادن رویدادهای مختلف مربوطه به صورت آنلاین و انتشار بیانیه
 • برقراری ارتباط با خبرنگاران و سردبیران فعال در رسانه‌ های آنلاین
 • اجرای برنامه های همکاری در فروش برای جذب مشتریان بیشتر
 • استفاده از اینفلوئنسر مارکتینگ برای افزایش صحبت از سازمان یا برند در فضای مجازی
 • تشویق وبلاگ‌ نویسان به انتشار محتوا درباره سازمان یا برندتان
 • انتشار اینفوگرافی
 • همکاری با بلاگرها برای انتشار پست‌ های اسپانسری و گرفتن بک لینک
 • بازاریابی محتوایی و تولید محتوای کاربردی، جذاب و خاص

 

مزایای روابط عمومی دیجیتال

تبدیل مخاطبان به مشتری:

برای کسب ‌و کار شما وجود مشتری بسیار ضروری است. از طریق روابط عمومی دیجیتال می‌توانید مخاطبان هدف خود را به خوبی بشناسید و با آن ها تعامل داشته باشید. از این طریق، اعتمادشان را به دست می‌آورید و آن ها را به (مشتری) تبدیل می‌کنید.

افزایش اعتبار در گوگل:

با استفاده از کمپین‌ های مختلف روابط عمومی دیجیتال مانند انتشار محتوا در سایت ‌های معتبر و پرترافیک،  براساس انجام اقداماتی می‌توانید کلمات کلیدی مورد نظرتان در گوگل را  بالا بی‌آورید و هر چه تعداد مراجعه‌کنندگان شما افزایش پیدا کند، نام تجاریتان در گوگل رتبه بالاتری می‌گیرد و بیشتر شناخته می‌شود.

افزایش آگاهی از برند و ترافیک سایت:

استفاده از بک لینک و به اشتراک گذاری محتوا در رسانه‌ های مختلف باعث ایجاد برندسازی (برندینگ) قوی و افزایش ترافیک واقعی برای سایت است. زمانی که تعداد بیشتری از افراد از برند شما بشنوند و به عنوان یک منبع از آن استفاده کنند، مخاطبان بیشتری جذب شما می‌شوند و احتمال تبدیل شدنشان به مشتری بالا می‌رود.

مطالعه بیشتر  CTA یا کال تو اکشن چیست؟

 

Customer interaction
تعامل خوب با مشتری

 

تبلیغات، ارتباط با مشتری و قابلیت مدیریت بحران:

شما نیاز به تبلیغات و ارتباط دائمی با مشتریان دارید و هم چنین باید بتوانید به خوبی مشکلات و شکایت های پیش آمده را مدیریت کنید تا اعتبار برندتان خدشه‌دار نشود.

قابلیت اندازه‌گیری و سنجش دقیق:

استفاده از شاخص ‌های کلید عملکرد، ابزارهای تحلیلی و اندازه‌گیری برای سنجش میزان موفقیت کمپین ‌های مختلف،  یکی از مهم ترین مزایای روابط عمومی دیجیتال است.

روش های اندازه‌ گیری روابط عمومی دیجیتال

با کمک ابزارهای تحلیلی و اندازه‌گیری متوجه می‌شوید کدام کمپین شما عملکرد بهتری داشته است بنابراین توجه و بررسی آن بسیار مهم است. برای اندازه‌ گیری روابط عمومی دیجیتال روش ‌های زیر وجود دارد:

گوگل آنالیتیکس:

مهم ترین و پراستفاده ترین ابزار تحلیلی و آمارگیری که گوگل آنالیتیکس است. با استفاده از این ابزار قدرتمند و رایگان گوگل می‌توانید میزان عملکرد و کیفیت بک لینک ‌ها، کد هایUTM، نحوه ‌ورود کاربر، رفتار کاربر، نرخ تبدیل، زمان ماندن در صفحات و تمام اتفاقاتی که در سایت یا وبلاگ شما رخ می‌دهد را رصد کنید.

BuzzSumo:

این سایت یکی دیگر از ابزارهای پرطرفدار برای رصد میزان به اشتراک گذاشته شدن محتوای شما در سایت ‌ها و شبکه‌ های اجتماعی مختلف است.

 SEMRush:

سایت SEMRush یکی از منابع معروف در دنیای دیجیتال مارکتینگ است. اگر می‌خواهید وضعیت کلمات کلیدی و بک لینک ها را ببینید، می‌توانید از ابزار SEMRush استفاده کنید.

 

DPR
کسب و کارهای مناسب DPR

 

روابط عمومی دیجیتال برای چه کسب ‌و ‌کارهایی مناسب است؟

تعداد زیادی از مخاطبان در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی حضور دارند و هر کسب و کاری که در فضای دیجیتال حضور دارد به روابط عمومی دیجیتال نیازمند است. پس اگر کسب ‌و کاری می‌خواهد ارتباط نزدیک و مستقیم با آن‌ ها داشته باشد، بهتر است توسط روابط عمومی دیجیتال (DPR) این اتفاق بیفتد و از این طریق به افزایش آگاهی برند و در ادامه فروش بیشتر هم دست پیدا کنند. هم چنین توجه به شرایط سنی مشتریان هم مهم است. زیرا بیشتر، جوانان در فضای مجازی حضور دارند و افراد سالخورده کم تر در این مکان فعالیت دارند.

مطالعه بیشتر  نیچ مارکتینگ چیست؟

آیا روابط عمومی دیجیتال و بازاریابی یکسان هستند؟

تفاوت اصلی بین بازاریابی و روابط عمومی دیجیتال این است که روابط عمومی قصد دارد با ساختن روابط آگاهی آن ها را درباره سازمان یا برند افزایش دهد و به اهداف تعیین شده خود نزدیک شود. ولی هدف بازاریابی، به فروش محصول یا ارائه خدمات منتهی می‌شود.

تفاوت روابط عمومی دیجیتال و سنتی

روابط عمومی دیجیتال و سنتی هر دو بر تاثیرگذاری و ایجاد ارتباط با مردم تمرکز دارند؛ اما این تاثیرگذاری و برقراری ارتباط در آن‌ ها به  شیوه های گوناگون انجام می‌‌شود.

تفاوت روابط عمومی دیجیتال و سنتی
مقایسه‌ی روابط عمومی دیجیتال و سنتی

 

معایب روابط ‌عمومی دیجیتال چیست؟

در اینجا چند مورد از معایب روابط عمومی آنلاین را بررسی می‌کنیم:

 • غیرقابل تضمین بودن نتایج
 • عدم کنترل
 • پیچیدگی و دشواری حوزه تخصصی

 

غیر قابل تضمین بودن نتایج

در روابط عمومی دیجیتال ریسک وجود دارد و اگر به هر دلیلی خوب اجرا نشود پاسخ مناسب و مورد انتظاری از مخاطبان هدف، دریافت نمی‌شود. البته ممکن است مشکل از استراتژی نباشد و پیام کلیدی به اندازه کافی تأثیرگذار نباشد. در حالت کلی نمی‌شود نتیجه دلخواه را تضمین کرد.

 

عدم کنترل
انتشار محتوا

 

عدم کنترل

انتشار محتوا و پیشبرد استراتژی تا حد زیادی به نوع و میزان حمایت رسانه‌ هایی بستگی دارد که در مورد ما اطلاع‌رسانی می‌کنند. بنابراین ترند ها و رفتار کاربران در بسیاری از موارد قابل پیش‌بینی نیست و متغیرهای زیادی در روابط عمومی وجود دارند که تحت کنترل کسب و کار نیستند.

پیچیدگی و دشواری حوزه تخصصی

به دلیل پیچیدگی ذاتی در این حوزه و تغییر دائمی چشم‌اندازها، همراه ماندن با ترند ها و تغییرات بازار کار دشواری است. بنابراین به‌ روز ماندن و توجه به آخرین اخبار و رویدادها برای اطمینان از موفقیت کمپین یا استراتژی از اهمیت ضروری است.

 

در آخر

با پیشرفت تکنولوژی و دیجیتالی شدن کارها برای برقراری ارتباط با مخاطبان کم تر از طریق روش های سنتی انجام می‌شود. در روابط عمومی دیجیتال ابزار های مختلفی برای بررسی نتیجه وجود دارد که برایتان معرفی کردیم. در واقع باید بتوانید از طریق این نوع روابط عمومی به بهترین شکل از آن به نفع برندتان استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده

سایر مقالات دلوان

تبلیغات نیتیو چیست

تبلیغات همسان چیست؟ (native ads)

تبلیغات همسان یا بومی مفهوم ایجاد تبلیغاتی است که با محتوای صفحه به قدری منسجم باشد، در طراحی ادغام شده و با رفتار پلتفرم سازگار

هک رشد یا خلق رشد چیست؟

هک رشد یا خلق رشد فرایندی است که با به کارگیری آن می‌توان کسب و کار‌ها را صرف نظر از حوزه فعالیت آن‌ها گسترش داد.